Posiedzenie Dumy Bojarów ws. referendum ustrojowego
Obywatele!

Oto projekt aktu ws. referendum ustrojowego. Ogłaszam trzydniową debatę nad nim. Przypominam że w Dumie Bojarów może się wypowiedzieć a także głosować każdy obywatel Brodrii.

Cytat:
[size=24pt]AKT
[b][size=24pt]DUMY BOJARÓW

[font=georgia][size=10pt][b]ws. referendum ustrojowego

z dnia dd listopada Anno Domini 2016

[Obrazek: 200px-Imperial_Coat_of_arms_of_Russia_%2...29.svg.png]

[size=8pt][font=georgia]Art.1.
[Termin referendum]
1. Postanawia się o przeprowadzeniu referendum ustrojowego.
2. Rozpoczęcie głosowania wyznacza się na dzień 11 listopada 2016 roku o godz. 20:00
3. Zakończenie głosowania wyznacza się na dzień 13 listopada 2016 roku o godz. 20:00

[size=8pt][font=georgia]Art.2.
[Opcje]
1. W referendum obywatele brodryjscy dokonają wyboru przyszłego ustroju Carstwa Brodryjskiego pomiędzy: dyktaturą monopartyjną, monarchią absolutną, monarchią konstytucyjną i republiką.
2. Dyktatura monopartyjna oznacza że w Brodrii rządy będą sprawowane wyłącznie przez jedyną legalną partię.
3. Monarchia absolutna oznacza że w Brodrii rządy będą sprawowane przez Cara z bardzo niewielkim wpływem pozostałych organów.
4. Monarchia konstytucyjna oznacza że w Brodrii rządy będą sprawowane przez Cara ale z dużym wpływem pozostałych organów i uregulowaniem podstawowych zasad ustroju w formie konstytucji.
5. Republika oznacza że w Brodrii rządy będą sprawowane kadencyjnie przez organy wybierane bezpośrednio bądź pośrednio przez obywateli w powszechnych i równych wyborach.
6. Każdy obywatel może oddać głos tylko na jedną propozycję ustroju.

[size=8pt][font=georgia]Art.3.
[Wynik referendum]
1. Wynikiem referendum jest propozycja która otrzyma najwięcej głosów.
2. Jeżeli najwyższy wynik otrzymają dwie lub więcej propozycji, wówczas głosowanie jest powtarzane w dniach 14.11 - 16.11 a ostatecznym wynikiem jest propozycja która otrzyma najwięcej głosów w dogrywce.
3. Wynik referendum wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku, wtedy to tracą ważność wszystkie akty prawne obowiązujące w Carstwie Brodryjskim, z wyjątkiem niniejszego aktu.
4. Wyjątki od powyższej zasady są dopuszczalne jeżeli Duma Bojarów zadecyduje o zachowaniu przez jakiś akt mocy prawnej po 1.01.2017 roku.
5. Od momentu ogłoszenia wyniku referendum do jego wejścia w życie, Car oraz Duma Bojarów stworzą podstawowe akty prawne umożliwiające funkcjonowanie nowego ustroju.
Mikołaj Patryk Dostojewski von Vincis vel Hyjek
- Car - Senior Brodrii, ojciec Tomasza Bagrata Dostojewskiego
- kniaź bialeński, pan na Patrykpolisie; trener Korony Patrykpolis
"3. Wynik referendum wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku, wtedy to tracą ważność wszystkie akty prawne obowiązujące w Carstwie Brodryjskim, z wyjątkiem niniejszego aktu."

A jeśli ewentualnie wynikiem referendum pozostaniemy przy obecnym stanie rzeczy to wszystkie obowiązujące akty prawne również stracą moc obowiązującą?

Mam również zastrzeżenie co do daty wejścia w życie wyniku referendum. Uważam, że data wejścia w życie wyniku referendum nie powinna paraliżować państwa i powinna być o jeden miesiąc przyspieszona. Przecież gdy zostaniemy przy obecnym stanie rzeczy (zapewne nie, ale musimy dostosować akt prawny do każdego scenariusza) to praktycznie w życie nic nie wejdzie i pozostanie "po staremu". Jeśli wyga wariant monarchii parlamentarnej/konstytucyjnej to wystarczy, że zajmiemy się pracowaniem nad konstytucją i regulacją pod ten dokument innych praw.
A jeśli wygra wariant republiki czy dyktatury monopartyjnej to "nowe państwo brodryjskie" niech już we własnym zakresie i z odpowiednim ustrojem decyduje o swoich losach. Mam na myśli, że przykładowo jeśli wygra republika to niech prawo dla republiki regulują nowe władze republiki a nie stare władze monarchii.
Personalia tutaj co prawda mogą wiele się nie zmienić, jednak stanowczo nie dopuszczajmy do paradoksów.

(-) Ӣваң Фӗдоров
Вєлӣќӣҋ Ќңяҙь Мросќовсќӣҋ

Cytat:A jeśli ewentualnie wynikiem referendum pozostaniemy przy obecnym stanie rzeczy to wszystkie obowiązujące akty prawne również stracą moc obowiązującą?
W takiej sytuacji zastosuje się art.3 ust.4 - Duma Bojarów po prostu przyjmie akt stanowiący że wszystkie dotychczasowe akty prawne zachowają ważność po 1.01.

Cytat:A jeśli wygra wariant republiki czy dyktatury monopartyjnej to "nowe państwo brodryjskie" niech już we własnym zakresie i z odpowiednim ustrojem decyduje o swoich losach. Mam na myśli, że przykładowo jeśli wygra republika to niech prawo dla republiki regulują nowe władze republiki a nie stare władze monarchii.
Personalia tutaj co prawda mogą wiele się nie zmienić, jednak stanowczo nie dopuszczajmy do paradoksów.
Załóżmy że wygrywa republika. Trzymamy się zasady że prawo republiki uregulują jej nowe władze więc nie przystosowujemy swojego prawa do nowego ustroju tylko czekamy na wejście w życie wyniku referendum. Gdy wynik wchodzi w życie to okazuje się że w Brodrii nie obowiązuje żadne prawo (poza aktem o referendum) bo stare znieśliśmy a nowego nie ustaliliśmy. Jeżeli nie obowiązuje żadne prawo to nie wiemy kto jest upoważniony do sprawowania władzy - nie mamy żadnych legalnie działających organów. I tak zamiast uczynić Brodrię republiką robimy z niej anarchię.
Mikołaj Patryk Dostojewski von Vincis vel Hyjek
- Car - Senior Brodrii, ojciec Tomasza Bagrata Dostojewskiego
- kniaź bialeński, pan na Patrykpolisie; trener Korony Patrykpolis
(03.11.2016, 22:59:22)Mikołaj Patryk Dostojewski link napisał(a): Załóżmy że wygrywa republika. Trzymamy się zasady że prawo republiki uregulują jej nowe władze więc nie przystosowujemy swojego prawa do nowego ustroju tylko czekamy na wejście w życie wyniku referendum. Gdy wynik wchodzi w życie to okazuje się że w Brodrii nie obowiązuje żadne prawo (poza aktem o referendum) bo stare znieśliśmy a nowego nie ustaliliśmy. Jeżeli nie obowiązuje żadne prawo to nie wiemy kto jest upoważniony do sprawowania władzy - nie mamy żadnych legalnie działających organów. I tak zamiast uczynić Brodrię republiką robimy z niej anarchię.

Właśnie. W takim wypadku w niniejszym akcie prawnym powinien znajdować się zapis "co by było gdyby...".
Ten akt prawny powinien przewidywać skutek wejścia w życie na przykład republiki i powinien wyznaczyć ludzi/instytucje lub inny akt prawny, który będzie regulował tę sytuację. To znaczy jakie organy będą upoważnione do sprawowania władzy.
Można powołać załóżmy Radę Regencyjną, która będzie odpowiadała za wyznaczenie wyborów parlamentarnych.. bo te w przypadku republiki są najważniejsze. A potem gdy zostanie wybrana nowa głowa państwa- Rada Regencyjna przekaże jej władzę. Tylko, że te rzeczy powinny być w tym akcie ujęte.

(-) Ӣваң Фӗдоров

Ojejku, a czy nie lepiej zawrzeć w tym nieszczęsnym akcie przepis, że w przypadku zwycięstwa w referendum propozycji wprowadzenia republiki/dyktatury/monarchii konstytucyjnej, Duma Bojarów ma obowiązek przyjęcia w przeciągu, np. miesiąca, tymczasowego aktu prawnego, który nakreśli szczegółowe zasady przejścia do danego ustroju?

Natomiast jeżeli wygra monarchia absolutna, to nic nie trzeba zmieniać i można kontynuować zabawę w samodzierżawie bez żadnych okresów przejściowych, czy tego typu innych rzeczy.
(-) Iwan Iwanowicz I Pietrow
Car Brodrii
Prezes Policji Krajowej

[Obrazek: iwamini.png?w=960]
[justify]Aha, możemy sobie przyjmować tysiące takich aktów, ale niczego to, Bogu dzięki, nie zmieni. Tem bardziej jakieś dyrdymały referendalne. Kto to widział, żeby jakaś gawiedź miała decydować o przyszłości kraju? Mimo wszystko, ciągle obowiązuje nas Zwód Praw Kardynalnych, który ino przez Cara zniesion być może. Akty, aktami, referenda, referendami, ale dopóki przepisy Zwodu mają moc powszechnie obowiązującą, to gawiedź może sobie, co najwyżej, pokrzyczeć pod pałacem i uchwalać kolejne, nic nie oznaczające, quasi-akty normatywne. Dalejże hałastro, wdzierajcie się do pałaców, tylko nie zapomnijcie, że wyższe prawo was takoż obowiązuje. Nawet jeśli ten śmieszny akt prawny wejdzie w życie (a moim zdaniem nie powinien, bo zawiera instytucję referendum, która uzurpuje sobie uprawnienia, przysługujące brodryjskiemu samodzierżawcy), a referendum jakimś cudem zostanie przeprowadzone, to jego wynik nie będzie w żadnym stopniu wiążący (bo samo referendum ipso iure będzie nieważne).[/justify]
(—) Alberto Carlos de Médici y Zep
Wynoś się stąd, zdrajco, prostaku, który z chłopa się wywodzisz! Zwód jest ino maluteńką przeszkodą, jeśli car z ludem trzyma i władzę ludu wprowadzić chce.
Car Brodrii
Prezes Policji Krajowej

(04.11.2016, 00:15:18)Alberto de Medici link napisał(a): [justify]Aha, możemy sobie przyjmować tysiące takich aktów, ale niczego to, Bogu dzięki, nie zmieni. Tem bardziej jakieś dyrdymały referendalne. Kto to widział, żeby jakaś gawiedź miała decydować o przyszłości kraju? Mimo wszystko, ciągle obowiązuje nas Zwód Praw Kardynalnych, który ino przez Cara zniesion być może. Akty, aktami, referenda, referendami, ale dopóki przepisy Zwodu mają moc powszechnie obowiązującą, to gawiedź może sobie, co najwyżej, pokrzyczeć pod pałacem i uchwalać kolejne, nic nie oznaczające, quasi-akty normatywne. Dalejże hałastro, wdzierajcie się do pałaców, tylko nie zapomnijcie, że wyższe prawo was takoż obowiązuje. Nawet jeśli ten śmieszny akt prawny wejdzie w życie (a moim zdaniem nie powinien, bo zawiera instytucję referendum, która uzurpuje sobie uprawnienia, przysługujące brodryjskiemu samodzierżawcy), a referendum jakimś cudem zostanie przeprowadzone, to jego wynik nie będzie w żadnym stopniu wiążący (bo samo referendum ipso iure będzie nieważne).[/justify]

Szanowny Panie!
Zacznę od tego, że jestem jednym z członków tej gawiedzi, hałastry o której Pan tak szumnie się tu wypowiada.
Dobrze Pan wie, że obecny stan Brodrii, a twórcą tego stanu był między innymi Pan- jest nieciekawy. Czy to źle, że gawiedź, hałastra (czytaj naród brodryjski) chce zmienić los swojego kraju? Czy to źle, że chcemy, ażeby Brodria nie była nazywana stratą czasu i żeby przywrócono jej poziom rozwijającego się kraju?
Ten akt prawny nie uzurpuje sobie żadnych praw, ponieważ wydany jest przez samodzierżawcę, a Pan uważam jest  ostatnią osobą, mogącą stwierdzać ważność czy też nieważność referendum.

(-) Ӣваң Фӗдоров

Cytat:Wynoś się stąd, zdrajco, prostaku, który z chłopa się wywodzisz!

[justify]Mój papa był monarchą, a dziadzio patriarchą, a pradziadzio i patriarchą, i monarchą, a prapradziadzio monarchą i regentem patriarszym. Mówię, naturalnie, po wstępnych po mieczu. Zdaje mi się, że chłopem nie jestem, a na pewno się zeń nie wywodzę.[/justify]

Cytat:Zacznę od tego, że jestem jednym z członków tej gawiedzi, hałastry o której Pan tak szumnie się tu wypowiada.

O, miło mi panie, reprezentancie gawiedzi. Albert Medycejski - do usług, przyjacielu.

Cytat:Dobrze Pan wie, że obecny stan Brodrii, a twórcą tego stanu był między innymi Pan- jest nieciekawy. Czy to źle, że gawiedź, hałastra (czytaj naród brodryjski) chce zmienić los swojego kraju? Czy to źle, że chcemy, ażeby Brodria nie była nazywana stratą czasu i żeby przywrócono jej poziom rozwijającego się kraju?

[justify]Opowiem Waści pewną anegdotkę, którą zasłyszałem od znanego prawnika - Divusa Giarusa. Otóż myślicie, rzecze Giarus, że jeśli ustanowią nową konstytucję, to nagle wszystko będzie dobrze? Myślicie, że cała sytuacja zostanie uzdrowiona, gdy wejdzie w życie nowe prawo? Źle myślicie, powiada Divus, zapewniam was, że w dzień po wprowadzeniu w życie tejże konstytucji (na potrzeby naszej sytuacji możemy przyjąć, że konstytucja tożsama jest z ustrojem państwa, wiem, że to nieco archaiczne założenie, ale chyba nie jest błędne), odrodzą się stare waśnie i zaczną się nowe kłótnie i problemy. Nowe prawo, rzecze Giarus, nie jest panaceum na wszystkie problemy. Mądrze rzecze Divus Giarus.[/justify]

Cytat:Ten akt prawny nie uzurpuje sobie żadnych praw, ponieważ wydany jest przez samodzierżawcę, a Pan uważam jest  ostatnią osobą, mogącą stwierdzać ważność czy też nieważność referendum.

Od kiedy to Duma Bojarów jest samodzierżawcą? Ja niczego nie orzekam, bo nie mam ku temu prawa, ale wydaje mi się, że lex superior derogat legi interiori, ustawa wyższej rangi, uchyla ustawę rangi niższej.
[quote='Alberto de Medici link' pid='6918' dateline='1478213332']

[quote]Mój papa był monarchą, a dziadzio patriarchą, a pradziadzio i patriarchą, i monarchą, a prapradziadzio monarchą i regentem patriarszym. Mówię, naturalnie, po wstępnych po mieczu. Zdaje mi się, że chłopem nie jestem, a na pewno się zeń nie wywodzę.[/quote]

To tylko przez przystąpienie do jednej z burżuazji tego świata. Dobrze Pan wiesz jaka ziemia Pana wykarmiła!

[quote]O, miło mi panie, reprezentancie gawiedzi. Albert Medycejski - do usług, przyjacielu.[/quote]

To Pan nazywa tak naród brodryjski, któ¶ego sam jest Pan przedstawicielem i jak zdaje się czarną owcą.

[quote]Opowiem Waści pewną anegdotkę, którą zasłyszałem od znanego prawnika - Divusa Giaurusa. Otóż myślicie, rzecze Giarus, że jeśli ustanowią nową konstytucję, to nagle wszystko będzie dobrze? Myślicie, że cała sytuacja zostanie uzdrowiona, gdy wejdzie w życie nowe prawo? Źle myślicie, powiada Divus, zapewniam was, że w dzień po wprowadzeniu w życie tejże konstytucji (na potrzeby naszej sytuacji możemy przyjąć, że konstytucja tożsama jest z ustrojem państwa, wiem, że to nieco archaiczne założenie, ale chyba nie jest błędne), odrodzą się stare waśnie i zaczną się nowe kłótnie i problemy. Nowe prawo, rzecze Giarus, nie jest panaceum na wszystkie problemy. Mądrze rzecze Divus Giaurus.[/quote]

Z nowym prawem i nowym ustrojem, gdzie każdy obywatel będzie traktowany równo sporów będzie napewno mniej o połowę.

[quote]Od kiedy to Duma Bojarów jest samodzierżawcą? Ja niczego nie orzekam, bo nie mam ku temu prawa, ale wydaje mi się, że lex superior derogat legi interiori, ustawa wyższej rangi, uchyla ustawę rangi niższej.
[/quote]
Ale sam car chce zarządzić referendum. Jeśli nie może uchwalić tego aktu Duma, to niech taki sam dekret wyda sam car.

Pan jest zadufanym w sobie człowiekiem. Pan jeden chce narzucać swoją rzecz większości. Fakt, teraz jest taki klimat, w którym świetnie to do Pana pasuje, ale zapewniam już niedługo.

(-) Ӣваң Фӗдоров

Cytat:Dobrze Pan wiesz jaka ziemia Pana wykarmiła!

Litewska?

Cytat:To Pan nazywa tak naród brodryjski, którego sam jest Pan przedstawicielem i jak zdaje się czarną owcą.

[justify]Nigdy nie uważałem się za członka jakiegoś narodu, a na pewno nie brodryjskiego. Kiedyś napisałem o sobie, że jestem, nieczującym przynależności narodowej, bialeńskim arystokratą.[/justify]

Cytat:Z nowym prawem i nowym ustrojem, gdzie każdy obywatel będzie traktowany równo sporów będzie na pewno mniej o połowę.

Na pewno to, co najwyżej, umrzemy.

Cytat:Ale sam car chce zarządzić referendum. Jeśli nie może uchwalić tego aktu Duma, to niech taki sam dekret wyda sam car.

Proszę bardzo, jeśli Jego Wieliczestwo, zechce zmienić Zwój, to, od strony formalnej i legislacyjnej, nie będę widział żadnych problemów.

Cytat:Pan jest zadufanym w sobie człowiekiem. Pan jeden chce narzucać swoją rzecz większości. Fakt, teraz jest taki klimat, w którym świetnie to do Pana pasuje, ale zapewniam już niedługo.

[justify]Dziękuję, odbiorę to jako komplement. Jaką rzecz? Nie rzucam (czy tam narzucam) w nikogo, należącym do mnie, obiektem, ani, tym bardziej, swoim niewolnikiem. Jak już, to swoje zdanie o gawiedzi. Bo ja, w przeciwieństwie do Waści, żadnych propozycji legislacyjnych (lub aspirujących do tego miana projektów) nie składałem, ani, tym bardziej nikogo do nich nie zmuszałem.[/justify]
Cytat:Mój papa był monarchą, a dziadzio patriarchą, a pradziadzio i patriarchą, i monarchą, a prapradziadzio monarchą i regentem patriarszym. Mówię, naturalnie, po wstępnych po mieczu. Zdaje mi się, że chłopem nie jestem, a na pewno się zeń nie wywodzę.

A ten pierwszy pra*x był chłopem. Każdy akurat wywodzi się od rolnika, zwanego wprost chłopem - czy to monarcha, czy to burżuj, czy prosty robotnik... Proszę zatem nie wciskać mi tutaj kitu i zejść na ziemię, bo te wszystkie parszywe tytuły i pochodzenie, to jedynie bajki i cuda na kiju! Ot wymysł ludzi, którzy potrzebują łechtać swoje ego! A nie różnią się oni niczym od reszty ludu!
Car Brodrii
Prezes Policji Krajowej

Jasne, protoplasta mojego rodu orał wirtualne pole, wirtualnym pługiem. xD
(04.11.2016, 03:36:50)Alberto de Medici link napisał(a): Jasne, protoplasta mojego rodu orał wirtualne pole, wirtualnym pługiem. xD

Ano tak, panie Medici! W realu, to jeszcze gorzej, towarzyszu tańczący Mazurka...
Car Brodrii
Prezes Policji Krajowej

Zostały przedstawione cztery ustroje . Proponuję aby utworzyć po I referendum , drugą turę z Ustrojami które zdobyły największą liczbę głosów i z pośród nich wybrać jeden.
Obojętnie który , byle by wzrosła aktywność w Brodrii.
/-/ Książę Thomas von Lisendorff
Kniaź Lisendorff
Wiceadmirał MW SZ RB,
[Obrazek: 75_25_01_16_8_38_15.png]

właściciel 87 folwarków 
Selekcjoner reprezentacji Republiki Bialeńskiej 
(04.11.2016, 11:06:58)Tomasz Cyryl Dostojewski link napisał(a): Zostały przedstawione cztery ustroje . Proponuję aby utworzyć po I referendum , drugą turę z Ustrojami które zdobyły największą liczbę głosów i z pośród nich wybrać jeden.
Obojętnie który , byle by wzrosła aktywność w Brodrii.

W referendum nie ma II tury. Jest jedynie opisany przypadek powtórzenia głosowania w przypadku zdobycia tej samej ilości głosów przez największe wybrane opcje.
Ja jedynie proponuję przyspieszenie wejścia wyników referendum w życie o miesiąc, by nie paraliżować państwa.
Negocjujemy właśnie Układ Stowarzyszeniowy, a więc niech po jego ewentualnej ratyfikacji przez Brodrię będzie ratyfikowany po referendum.
Nie może być tak, że car teraz coś podpisze, a potem (przykładowo) władze republiki będą miały pretensje, że w Układzie figuruje "stara" nazwa państwa brodryjskiego, bo przecież przy założeniu, że wygra republika nie będziemy już Najjaśniejszym Carstwem Brodryjskim.

(-) Ӣваң Фӗдоров

Może i faktycznie , Republika to jedyny ustrój który może doprowadzić do aktywności i przetrwania Brodrii. W sumie sam , w sierpniu odtworzyłem partię Jedna Brodria i ogłosiłem powstanie Republiki Brodryjskiej . Może jednak warto spróbować i utworzyć republikę .
Kniaź Lisendorff
Wiceadmirał MW SZ RB,

właściciel 87 folwarków 
Ja również popieram ustrój republikański, przy jak największym nawiązaniu do Federacji Brodryjskiej. Brodria Grutina była czołową siłą. Zarówno jako Brodryjczyk, jak i jako Prezydent Bialenii życzyłbym sobie, aby ponownie tak się stało. Lecz chciałbym, żebyśmy tym razem nie rywalizowali i nie zwalczali się, lecz współdziałali i pomagali sobie w powiększaniu potencjału.
Wyciągam do Brodrii przyjacielską dłoń z prośbą o renegocjację układu stowarzyszeniowego. Smile Łączy nas wspólna historia, kultura i geografia. Nordata potrzebuje naszego katechonicznego sojuszu.
N.N
Zgadzam się z tobą. Monarchia okazuje się staroświeckim ustrojem.
Nie widzę także sensu z tak późnym terminem referendum. proponuję przyspieszyć go i rozpocząć już jutro tj. 6 listopada 2016 roku o godzinie 12.00 i zakończyć 7 lub 8 listopada 2016 roku o godz. 12.00.
Kniaź Lisendorff
Wiceadmirał MW SZ RB,

właściciel 87 folwarków 
(05.11.2016, 11:13:54)Tomasz Cyryl Dostojewski link napisał(a): Może i faktycznie , Republika to jedyny ustrój który może doprowadzić do aktywności i przetrwania Brodrii. W sumie sam , w sierpniu odtworzyłem partię Jedna Brodria i ogłosiłem powstanie Republiki Brodryjskiej . Może jednak warto spróbować i utworzyć republikę .
Właśnie, nawiązując... patrząc na logo i nazwę partii, chce pan kontynuować jak rozumiem dzałalność "Jednej Brodrii" Grutina?

(-) Ӣваң Фӗдоров

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości