Historia najstarsza
#1
Muzeum Hasselandzkie wzbogaciło się o nowe zbiory.
Przypomnijmy najpierw:

Franciszek I zmarł w 966 r.; regent bp. Józef Zaym (po śmierci bpa Obranowicza – ordynariusz) przewodził stronnictwu biskupiemu. Zwołał pierwsze w historii Zgromadzenie Starszyzny, na które przybyło aż 197 tzw. starszych. Zgromadzenie uchwaliło Statuta Hassyjskie, stanowiące, że w razie “niepewności wszelkiey” co do osoby nowego władcy, regent – biskup zwołuje Zgromadzenie Starszyzny, które mu “radą służy”.
Rok z przerwami trwały obrady. Aż do sporu z Cymerią; Rządca Cymerii, Daniel Baastram ogłosił, że nie uzna żadnych rad Zgromadzenia, a unia zakończyła się wraz ze śmiercią Franciszka I. Zaczem koronował się na króla Cymerii jako Daniel III. W 968 r. pośpiesznie koronowany został Teodor, zaś niedoszła królowa Magdalena uzyskała tytuł wielkiej księżnej Cymerii (faktycznie bezprawnie). Daniel został przez Sąd Królewski Hasselandu skazany zaocznie na śmierć.
W 969 r. wojska hassyjskie zaatakowały Cymerię, po uprzednim porozumieniu z Valtarią (wciąż pogańską!). Valtaria pozostała neutralna; otrzymała w zamian cymeryjski port Giełz w pięćdziesięcioletnią dzierżawę. Wojska hassyjskie zniszczyły słabą armię cymeryjską, Daniel III uciekł do Valtarii, ale został wydany i stracony. Magdalena jako wielka księżna i wicekrólowa zamieszkała oficjalnie w Cymerii, faktycznie jednak pozostała w Hasselandzie; gubernatorem królewskim został Mścisław Obranowicz, sierota przysposobiony przez biskupa Obranowicza.

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Książę Zaym

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Rycerze hassyjscy

[ATTACHMENT NOT FOUND]

Bitwa morska.

Wkrótce otwarcie nowej wystawy w Muzeum.
Piotr de Zaym
Król Hasselandu
ambasador at large, wiceadmirał, doc. dr net.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości