Kwestie techniczne gospodarki
Zanim jednak przystąpimy do regulacji prawnych, wpierw należałoby opracować kwestie techniczne gospodarki.
Mam w głowie zarys funkcjonowania panelu "Finanse".
Przede wszystkim powinien on przypominać rzeczywisty bank, możliwość tworzenia rachunków, kont oszczędnościowych, lokat oraz możliwość zaciągania kredytów.

Na forum pożądane by było, aby wszystko było dopasowane do obecnego wyglądu forum, np: menu przypominające te z panelu użytkownika.

Jeszcze jest kwestia kont państwowych - tutaj trzeba będzie opracować system uprawnień połączony z systemem grup na forum.

Ciekawe czy podołam (tzn. czy moje umiejętności na dzień dzisiejszy są wystarczające), póki co nad wszystkim pracuję na równoległej kopii forum.
dr net. prawa, prof. nadzw. UB
[Obrazek: fmg07.jpg]

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
Moim zdaniem trzeba wypuścić w obieg konkretną ilość pieniędzy i więcej nie dodawać, tak jak w realnym świecie banknotów nie powinno się dodrukowywać. Niech te pieniądze krążą: podatki, wypłaty, kredyty, przelewy...

Musimy też określić, co będzie można kupować. Bo jakby pieniądze miały po prostu leżeć na kontach i pachnieć, to mijałoby się z celem.
(-) dr net. Tadeusz Krasnodębski
Odpowiedz
Wszystko zależy od tego, jak skomplikowany system byłbyś w stanie stworzyć.

Popieram Tadeusza, iż powinna zostać wprowadzona w obieg konkretna ilość pieniędzy, duża, ale nie nieograniczona. Jakie podmioty powinny brać udział w gospodarce, poza osobami fizycznymi? Ja proponuję:
- Skarb Państwa Republiki Bialeńskiej - zarabia na podatkach, wypłaca pensje i nagrody, udziela dotacji.
- Skarb Państwa Federacji Brodryjskiej - zarabia na podatkach, wypłaca pensje i nagrody, udziela dotacji.
(w powyższych chyba już ustalaliśmy nawet kwestię kwoty początkowej)

- Bank (jedyny, wspólny dla Bialenii i Brodrii) - udziela kredytów, zarabia na odsetkach i niedużej opłacie za (obowiązkowe) posiadanie konta. Proponuję, żeby tutaj kwotę początkową stanowiła jednorazowa dotacja z budżetów Bialenii i Brodrii.
- Miasta, organizacje - utrzymują się dzięki oddolnie ustalonym podatkom lub składkom członkowskim.
- Przedsiębiorstwa - powinniśmy ustalić początkowo niewielką liczbę przedsiębiorstw w których uczestnicy gospodarki (miasta, organizacje, obywatele) mogą za określoną cenę wykupywać akcje od państwa akcje i dzięki temu czerpać zyski z dochodów. Nie wiem tylko, czy te dochody mają być trwale ustalone, czy może też zależeć od jakichś czynników (ale obawiam się, że to byłoby zbytnie skomplikowanie gospodarki).

Myślę, że powinniśmy wprowadzić podatek pogłówny. Każdy uczestnik gospodarki musiałby wybrać, czy chce płacić go na rzecz Skarbu Państwa Bialenii, czy Brodrii. Jego wysokość ustalałby rząd każdego z państwa.
Z pensjami, nagrodami i dotacjami sprawa jest prosta.
Odpowiedz
Te wszystkie cele realizowała e-gospodarka w b. Carstwie Brodryjskim. Cóż przestała sie podobać, wiec trudno. Budujcie ją od podstaw.
Odpowiedz
Może ruszymy coś w kwestii gospodarki?
Odpowiedz
Ponawiam, skoro nawet bialeny zaczęły funkcjonować. Wink
Odpowiedz
Trzeba obmyślić obieg pieniądza w gospodarce, aby nie doszło do sytuacji, że trzeba wypłacać pieniądze, a w studni pusto.

Może mały podatek od ilości pieniędzy na koncie płatny, np: co miesiąc?
Brak opłaty ściągałby komornik, który pobierałby dodatkową prowizję. Big Grin

Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości
Odpowiedz
Nie, to niesprawiedliwe.

Ponadto chciałbym aby Carstwo posiadało swój własny Skarb Państwa.
Odpowiedz
Przede wszystkim, to wypadałoby, żeby namówić ludzi do reaktywowania firm, bo podatki to słaba zachęta do zarabiania.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
(22.05.2017, 14:51:30)Maciej Kamiński napisał(a): Przede wszystkim, to wypadałoby, żeby namówić ludzi do reaktywowania firm, bo podatki to słaba zachęta do zarabiania.

Dokładnie, ja w RB chciałbym zarabiać na wydawaniu Gazety.
Odpowiedz
Skoro będzie można zarabiać (jak reguluje ustawa zmieniająca autorstwa Macieja, która mam nadzieję zaraz wejdzie w życie), można też zrobić podatek dochodowy.

No i ustalić, na co właściwie przeznaczać pieniądze... Można np. pobierać opłaty za prywatne wiadomości (teraz to chyba mamy?), jakieś urzędowe opłaty za składanie wniosków itd. Wtedy byłby wymóg, żeby do każdego wniosku dodawać załącznik w postaci "wydruku" potwierdzenia wpłaty.

Fajnie byłoby też wprowadzić znowu obowiązek meldunkowy i pobierać czynsz - w zależności od miejsca. Wolnograd może być najdroższy, a jakieś małe wsie - najtańsze. No i to wpłynęłoby też pozytywnie na Rzeszę, bo te wszystkie miasteczka byłyby ciekawsze.
Odpowiedz
(22.05.2017, 14:52:49)Tadeusz Krasnodębski napisał(a): Skoro będzie można zarabiać (jak reguluje ustawa zmieniająca autorstwa Macieja, która mam nadzieję zaraz wejdzie w życie), można też zrobić podatek dochodowy.
No i ustalić, na co właściwie przeznaczać pieniądze... Można np. pobierać opłaty za prywatne wiadomości (teraz to chyba mamy?), jakieś urzędowe opłaty za składanie wniosków itd. Wtedy byłby wymóg, żeby do każdego wniosku dodawać załącznik w postaci "wydruku" potwierdzenia wpłaty.
Fajnie byłoby też wprowadzić znowu obowiązek meldunkowy i pobierać czynsz - w zależności od miejsca. Wolnograd może być najdroższy, a jakieś małe wsie - najtańsze. No i to wpłynęłoby też pozytywnie na Rzeszę, bo te wszystkie miasteczka byłyby ciekawsze.

Przepraszam, ale trzeba to też jakoś uregulować z Brodrią. Bo to trochę głupio jeśli obywatel Carstwa miałby płacić podatek dwojga podatków, z racji bycia obywatelem RB.
Odpowiedz
I jeszcze jedno: koniecznie trzeba powołać jakąś stałą komisję finansów, coś w rodzaju Narodowego Banku Bialeńskiego. Z kadencyjnością prezesa. Żeby nikomu nie wymyśliło się dodrukować miliony, bo będziemy mieli inflancję, jakiej mikroświat nie widział.

Jeśli o chodzi o Brodrię, super, gdybyśmy mieli wspólny system gospodarczy. Proponuję, aby powstał wspólny Skarb Państwa (Skarb Bialenii i Brodrii czy coś), no i żeby w tej komisji, o której mówię, zasiadali przedstawiciele Carstwa w równej ilości, co Bialenii.
Odpowiedz
(22.05.2017, 14:55:29)Tadeusz Krasnodębski napisał(a): I jeszcze jedno: koniecznie trzeba powołać jakąś stałą komisję finansów, coś w rodzaju Narodowego Banku Bialeńskiego. Z kadencyjnością prezesa. Żeby nikomu nie wymyśliło się dodrukować miliony, bo będziemy mieli inflancję, jakiej mikroświat nie widział.
Jeśli o chodzi o Brodrię, super, gdybyśmy mieli wspólny system gospodarczy. Proponuję, aby powstał wspólny Skarb Państwa (Skarb Bialenii i Brodrii czy coś), no i żeby w tej komisji, o której mówię, zasiadali przedstawiciele Carstwa w równej ilości, co Bialenii.

Tak, to mi się podoba.
Warto jednak właśnie rozdzielić ten Skarb Państwa na dwie części.
Odpowiedz
Poczekajcie, pozwólcie najpierw gospodarce ruszyć w Bialenii. Potem rozszerzymy to o kolejne podmioty. Wink

Odpowiedz
Nie bój się tak... Nic nie zostało wymyślone w kwestii przepływu środków póki co.

Różnice regionalne w kosztach utrzymania byłyby ładnym rozwinięciem dawnej ustawy o klasach społecznych.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
Chodzi o to, że nie może być tak, iż najbogatszy płaci większe podatki niż biedny.
Odpowiedz
(22.05.2017, 14:58:33)Aleksandra Dostojewska napisał(a): Chodzi o to, że nie może być tak, iż najbogatszy płaci większe podatki niż biedny.

A ja akurat jestem zwolennikiem podatku progresywnego i będę go bronił rękami i nogami.

No i Hewret ma rację. Najpierw rozruszajmy Bialenię jako królika doświadczalnego, gdy wszystko wypali - powitamy Brodrię.
Odpowiedz
(22.05.2017, 14:58:33)Aleksandra Dostojewska napisał(a): najbogatszy płaci większe podatki niż biedny.

To to zawsze tak będzie, jeśli uwzględnimy, np: podatek obrotowy 20%.

Odpowiedz
(22.05.2017, 14:59:24)Tadeusz Krasnodębski napisał(a):
(22.05.2017, 14:58:33)Aleksandra Dostojewska napisał(a): Chodzi o to, że nie może być tak, iż najbogatszy płaci większe podatki niż biedny.
A ja akurat jestem zwolennikiem podatku progresywnego i będę go bronił rękami i nogami.

Nie! Wystarczy że to bandyctwo socjalistyczne szerzy się w realu. Podatek ma być równy dla wszystkich.

Ustalimy podatek, np.20 BLN, a nie 20%.
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości