Dzielnice Nurgutu [PRZENIESIONO Z AJ]
#1
[attachment=0:3fc7ly9v]<!-- ia0 Nurgut.JPG<!-- ia0 [/attachment:3fc7ly9v]

Nurgut dzieli się na osiem dzielnic (kolejność chronologiczna wg. powstawania):
*Binder - najstarsza z dzielnic, powstała jeszcze podczas wojny khmerskiej. Nazwa Binder jest jedynie oficjalną - zwyczajowo dzielnicę tę nazywa się po prostu "Starówka". Tu rezyduje burmistrz. Dzielnica ma charakter zabytkowy, dlatego też mieszczą się tu głównie biura, natomiast niewiele jest zamieszkałych kamienic.
*Osmania - dzielnica powstała pod koniec XII wieku, nazwana na cześć Osmana znanego z epopei. Jest podzielona na dwie części z uwagi na zaszłości historyczne: mieszkańcy ulicy Krótkiej w XVIII wieku byli ortodoksyjnymi wyznawcami islamu i nie życzyli sobie tej postaci za patrona swojego miejsca zamieszkania - którego równocześnie nie chcieli za nic w świecie zmienić, ponieważ wówczas była  to jedyna okolica w mieście całkowicie wolna od chrześcijan. Władze miasta ugięły się i w 1739 ulicę włączono do Bindru. Jest to ośrodek kamieniarstwa.
*Wielki Czojbal - początkowo po prostu "Czojbal", dzielnica powstała w połowie XV wieku, kiedy miasto zaczęło podnosić się z kryzysu powstałego pod koniec rządów Barabaskich wraz z napływem tu Arabów uciekających do dóbr królewskich przed ortodoksyjnymi chrześcijanami z północy Bialenii. Dzielnica ta ma charakter mieszkalny.
*Mały Czojbal - powstał w 1523. Początkowo była to dzielnica miejskiego patrycjatu. Wraz z dynamicznym rozwojem bankowości najbogatsi przenieśli się do sąsiedniego Kobdowa, a Mały Czojbal stał się dzielnicą meczetów. To tu zaczęła się nurgucka masakra chrześcijan.
*Kobdów - powstał w 1540. W zamyśle miał pełnić rolę wielkiego więzienia, gdzie osadzeni mieli pracować w kamieniołomach. Jednak szybko okazało się, że tamtejsze skały nie nadają się do jakiegokolwiek późniejszego użycia, więc więzienie przeniesiono do Bajandzurna. W Kobdowie zaczęła od połowy wieku dynamicznie rozwijać się bankowość i od tamtej pory jest to dzielnica elitarna.
*Bajandzurno - powstało w 1547 jako więzienie. Osadzeni wydobywali tam skały, jak się później okazało -  znakomitej jakości gnejsy, dzięki którym wybudowano w mieście najlepsze drogi w Bialenii. Zakład karny funkcjonuje do dziś, ale kamieniołom zamknięto w 1906.
*Dżargal - powstał w 1614 jako osiedle kupców teutońskich. Wedle ambicji władz miasta miała to być dzielnica handlowa dla niejahołdzkich drobnych kupców, ale plany te zostały zniweczone przez powstanie nurguckie, podczas którego większość Teutonów się wyniosła, a ci, którzy pozostali, zginęli. Później był to rejon biedoty. W XIX wieku Dżargal stał się dzielnicą artystów i tą funkcję pełni po dziś dzień (m.in. mieści się tam najstarsza w Bialenii miejska szkoła muzyczna).
*Migulia - powstała w 1755 roku. Jest to dzielnica górnicza, tu wydobywa się (choć nie na tak wielką skalę jak kiedyś) srebro. Z powodu zmniejszenia zatrudnienia w górnictwie powszechne są tam niestety patologie wynikłe z bezrobocia.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości