Historia Krabina [WYDZIELONO Z POMORZA]
#1
Krabin to średniej wielkości miasto nad Zatoką Krabów, od której wzięło nazwę. Założone zostało ok. 1800 r. p.n.e. jako osada sarmacka. Pierwszy Krabin nosił nazwę "Dziewoje", jako "dziewicza ziemia". Ośrodek nie przetrwał zbyt długo - po kilku latach tsunami zmiotło go z powierzchni ziemi.
Po raz kolejny tereny te zostały zasiedlone 200 lat później, tym razem przez Teutonów (choć większość mieszkańców stanowili sarmaccy niewolnicy kupieni przez nich w Derbie). Ówczesna nazwa brzmiała "Tarpany", z uwagi na obecność tych zwierząt w okolicznych lasach. Tarpany funkcjonowały ok. 100 lat jako niewielka wieś. Później wybuchła tu zaraza - nieliczni pozostali przy życiu przenieśli się wówczas dalej na południe.
Niedługo potem, na skutek podniesienia się poziomu morza, teren ten na 800 lat zniknął pod wodą.
Odrodzony Krabin, już pod obecną nazwą, powstał ok. 700 r. p.n.e. Zasiedlili go Bialeńczycy sarmackiego pochodzenia. Utrzymywali się z hodowli krabów (ewenement). Sztuka ta była znana tylko mieszkańcom, nikt obcy nie potrafił zajmować się tymi zwierzętami. Przynosiła im ona spore dochody dzięki eksportowi za granicę (kupcy krabińscy byli uważani za odrębnych od bialeńskich - nie obejmowały ich nakładane niekiedy embarga na towary bialeńskie). Podczas klęsk głodu na tereny nad Zatoką Krabów napływały tysiące Bialeńczyków z Polesia.
W 586 r. p.n.e. powstało Księstwo Krabińskie. Początkowo zajmowało jedynie niewielki obszar na wybrzeżu z ośrodkami w Krabinie i Tomaszowie. W najlepszych latach sięgało od Kluczyna do Burzyna i po Puszcze Wolnogradzką i Rosieńską. Upadło nagle w 307 r. p.n.e., wraz z wygaśnięciem panującej dynastii Hasteuszy.
Po upadku księstwa hodowcy krabów opuścili ten obszar i przenieśli się do Kluczyna, gdzie słuch po nich zaginął. Do dziś nie udało się odtworzyć stosowanych przez nich technik. Miasto utraciło znaczenie polityczne, dodatkowo dotykały je tsunami.
Przez długie wieki Krabin był nic nieznaczącą mieściną na wybrzeżu. Lepsze czasy przyniosło dla niego dopiero zakończenie wojny khmerskiej, gdy pozostał jednym z niewielu sprawnych portów na Pomorzu. Wówczas miasto uzyskało od króla autonomię i powstała tzw. Republika Krabińska, rządzona przez wybieralnych trapów. W ówczesnych warunkach port w Krabinie stał się konkurencją nawet dla N. Auterry i N. Ab'Dorstu. Obok Bojanowa był najszybciej rozwijającym się pomorskim miastem. To wówczas powstało Podwodne Miasto, z którego do dziś Krabin jest znany. Miało demonstrować bogactwo i wielką władzę trapów ("my nawet z żywiołami wygrywamy", jak głosi hasło przy wejściu do PM), a okazało się być świetnym bunkrem dla władz (to dzięki temu nigdy żaden zarządca miasta nie zginął na wojnie podczas kadencji).
Niestety, nie uniknięto wypaczeń systemu. Kolejni trapowie, zwłaszcza od czasów Amadeusza II (rządził 1580-1637), mieli coraz większą władzę, a w końcu wypowiedzieli królowi posłuszeństwo i utworzyli tzw. Nowe Księstwo Krabińskie w 1756, z dziedziczną władzą de Rochellów (przyjęli wówczas nazwisko de Haste). Po długotrwałej wojnie w traktacie tomaszewskim z 1783 uzyskało niezależność od króla bialeńskiego, pozostając czysto formalnie w składzie Królestwa Bialenii. Niestety, na skutek strat wojennych port krabiński podupadł i już nigdy się nie podniósł. Ciężar okolicznego handlu przesunął się do Rybinia. Nastały ciężkie czasy. Poskutkowało to dużą emigracją. Krabińczycy byli łatwi do rozpoznania po charakterystycznych czerwonych strojach, dlatego też książę Tadeusz IV wyznaczył w 1847 nagrodę w wysokości trzech sztabek złota za każdą rodzinę doprowadzoną z powrotem nad Zatokę Krabów (z zasadą, że co dziesiąta zostanie wymordowana). Nagminne naruszanie częstotliwości tej zasady sprawiło, że w 1879 wybuchło powstanie, które zmiotło dynastię z tronu. Nigdy nie została już tam wpuszczona. De Rochellowie wymarli w 1926. Mimo to Krabin zachował ustrój księstwa aż do Wielkiej Wojny Mikronacyjnej, będąc rządzonym przez regenta, wybieranego przez Parlament Księstwa Krabińskiego, z możliwością odwołania w razie naruszania prawa (w praktyce tylko dwóch pierwszych nie sprawowało krwawej władzy dyktatorskiej).
Obecnie Krabin stanowi w pełni integralną część Republiki Bialeńskiej, a tradycje książęce odeszły w niepamięć w powszechnym potępieniu.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości