Zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwerstecie Bielańskim.
#1
Uniwersytet Bialeński
Wydział Prawa i Humanistyczno-Społeczny, zarządzanie
Richard Zimmermann


Zarządzanie zasobami ludzkimi na Uniwerstecie Bielańskim.

Wstęp do pracy


Zarządzanie zasobami ludzkimi, czym to jest? Wielu mówi, że ludzie są jak surowiec, dobrze wydobywany i dobrze wykorzystywany, będzie wynosił również dobre efekty. Natomiast skład surowca ludzkiego jest nieco bardziej skomplikowany. Pan prof. zw. dr hab. Aleksy Pocztowski w swojej książce "Zarządzanie zasobami ludzkimi: strategie - procesy - metody" napisał, że „ludzie nie są zasobem, lecz dysponują zasobem, czyli ogółem cech i właściwości ucieleśnionych w nich, które umożliwiają pełnienie różnych ról w organizacji” Co oczernia i eliminuje wiele założeń. Natomiast każdy pracownik, mając pewną wiedzę, umiejętność, doświadczenie itp. staje się kapitałem na drodze przedsiębiorstwa. Wniosek z tego jest prosty, to ludzie dysponują zasobami i są kowalami, którzy przekształcają swoje cechy w surowiec, który jest wykorzystywany przez innych. 

Gdy mówi się o rzeczach mało ludzkich w ludziach, zaczynamy przypominać roboty - maszyny bez uczuć, te z kolei są w każdym człowieku. Częstym problemem są właśnie one w funkcjonowaniu grup. Nie smaczny i zarazem popularnym programem telewizyjnym w Rosji jest "Dom-2". W doskonały sposób ukazuje on to, że ludzie zamknięci w jednym miejscu, nie potrzebują broni ani zewnętrznych prowokacji, by się wzajemnie ranić i dążyć do rozłamu. Ciężkie w pracy wielu osób, byłoby ominięcie tematu psychologii, który jest obecny w każdej dziedzinie życia. Zazdrość, nienawiść w grupie, powoduje zmniejszenie efektywności całej grupy. Dlatego ludzie są najbardziej cennym materiałem, który najszybciej się psuje. 

Podjąłem się takiego tematu z bardzo prostego i logicznego problemu. Świat, który nas otacza dąży lub jest w większości zdemokratyzowany, a zarazem, panuje w nim gospodarka rynkowa. Czym byłaby ona, gdyby nie prywatyzacja, kapitał, inwestycja...


Historia


Człowiek bez żadnej motywacji do pracy, nie będzie się do niej przykładać i wypełniać obowiązków w całkowitym stopniu. Abraham Maslow stworzył hierarchię ludzkich potrzeb, potrzeby niższego rzędu są priorytetem, przed zaspokojeniem wyższych rzędów, tzw. piramida potrzeb. Z kolei Frederich Herzberg „uporządkował” ową piramidę pod kątem przydatności w środowisku pracy. Jego zdaniem istnieją dwie grupy czynników motywujących - higieniczne oraz motywatory prawdziwe. Higieniczne to dla przykładu pieniądze, bezpieczeństwo, warunki pracy. Istnienie tego czynnika motywującego wpływa w dużym stopniu na motywator prawdziwy, który jest zainteresowaniem pracą, wyzwaniami, kontrolą własnej pracy itp.

[Obrazek: Okzkwke.jpg]

Kolejnym twórcą teorii motywacji był Douglas McGregor, podzielił on style zarządzania według dwóch teorii, zwanych „X" i „Y". Zgodnie z teorią X, ludzie nie lubią pracy, odpowiedzialności, nie mają inicjatywy. Muszą i chcą być kierowani i kontrolowani przez wykształcone elity kierownicze. Druga teoria zakłada, że wszyscy z natury są kreatywni, chcą być aktywni i brać na siebie odpowiedzialność, są wewnętrznie motywowani, nie są głupi, choć w warunkach organizacji rzadko w pełni wykorzystują swoje możliwości.Zarządzanie kadrą na Uniwersytecie Bielańskim

Specjalnie określona liczba pracowników danego przedsiębiorstwa, wymaga specjalnych ograniczeń, wymogów i obowiązków. Dlatego tak ważne, przede wszystkim jest w szkolnictwie dobieranie odpowiednich nauczycieli. Każdy, kto chodził do szkoły publicznej, znał problematykę odpowiednich nauczycieli. Jeden był wymagający, drugi mniej, trzeci nie prowadził lekcji przewidzianych przez regulamin. Dlatego tak ważna jest „nabór pracowników” - to nic innego jak rekrutacja, odpowiednie wymagania i odpowiednie zdolności, przede wszystkim są ważne na platformie szkolnictwa. Każdy z pracowników uniwersytetu ma wyznaczony obowiązek, jego przestrzeganie jest całkowicie prywatną sprawą, na którą ma wpływ nie wielu. Dlatego tak ważny jest nabór odpowiednich profesorów i studentów. Dalsza droga postępowania, jak ocenianie efektów pracy, dodatkowe szkolenia, motywacja itp. są również ważne natomiast fundamenty organizacji to dobór odpowiednich ludzi. Istotnym aspektem każdego profesora jest doświadczenie w tym, co się robi. Etap rekrutacji eliminuję obawę o brak wiedzy, natomiast chęć przekazania wiedzy oraz sposób jest decydujący.


Zakończenie

Bardzo ważnym aspektem jest rozwój każdego pracownika oraz maksymalizację wydajności pracowników w celu realizacji planów przedsiębiorstwa, instytucji itp. Istotna jest motywacja, dyscyplina i samozaparcie. Wychodzi również, że globalizacja ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonalność organizacji. Dzięki temu można przeszukiwać większą ilość chętnych ludzi na przyszłych pracowników. Natomiast większość stabilnych firm szuka każdej możliwości, do zatrzymania pracownika, ponieważ jest on cenny, ze względy na doświadczenie oraz na rozwiniętą adaptację w firmie.

źródła: "Zarządzanie zasobami ludzkimi: strategie - procesy - metody" autorstwa: Aleksy Pocztowski
wazniak.mimuw.edu.pl


((Dopis - Proszę wybaczyć mi, jeżeli chodzi o długość i jakość pracy wyżej. Od jakiegoś czasu bawię się w takiej dużej mikronacji. Nazywa się Rzeczpospolita Polska, jest tam kilka rzeczy do roboty, a czasu - brakuje))

Odpowiedz
#2
Jeśli Kulega Student usunie to środkowanie wystawię piątkę.
DR NET. Ametyst Faradobus PROF. UB
BARDZO WSPANIAŁY KRÓL HIRSCHBERGII I WEERLADU
KNIAŹ NA MECHANICACH, METROPOLITA TEMESZGADZKI
[img=0x89]https://spolecznosc.bialenia.org.pl/attachment.php?aid=6921[/img]
Odpowiedz
#3
Zachęcam do kilkudniowej debaty. Ja odniosę się jutro. Wink
(-) dr net. Tadeusz Krasnodębski
Odpowiedz
#4
Jak Magistrant odnosi się do zaprezentowanej teorii Douglasa McGregora? Ja chyba skłaniam się ku teorii X.
Linus

Arcybiskup Wolnogradu
Patriarcha Kościoła Ekumenicznego


Sylwetka
 
[Obrazek: 2FwJU.png]
Odpowiedz
#5
(14.02.2018, 11:09:21)Paweł Karol Medyceusz Zep napisał(a): Jak Magistrant odnosi się do zaprezentowanej teorii Douglasa McGregora?

Również skłaniam się ku teorii „X''. Nie trzeba dużo szukać, aby znaleźć przykład, który by to potwierdził. Struktury wszelkich państw, działają na zasadzie, większość słucha, mniejszość mówi. Od czasu do czasu, pojawią się osoby kreatywne, inteligentne - to one, w przyszłości będą mówić, nie słuchać.
[Obrazek: mDsY0MH.png]
Odpowiedz
#6
Tak, a zwłaszcza prawdziwe jest stwierdzenie, że ludzie nie lubią pracy. Np. jak słucham RMF-u, to tam największym kultem czczony jest piątek i weekend, a praca traktowana jako zło konieczne.
Linus

Arcybiskup Wolnogradu
Patriarcha Kościoła Ekumenicznego


Sylwetka
 
[Obrazek: 2FwJU.png]
Odpowiedz
#7
Czy są jeszcze jakieś pytania do magistranta?
DR NET. Ametyst Faradobus PROF. UB
BARDZO WSPANIAŁY KRÓL HIRSCHBERGII I WEERLADU
KNIAŹ NA MECHANICACH, METROPOLITA TEMESZGADZKI
[img=0x89]https://spolecznosc.bialenia.org.pl/attachment.php?aid=6921[/img]
Odpowiedz
#8
Szanowny Panie Richardzie, dziękuję za cierpliwy udział w dyskusji i gratuluję uzyskania tytułu zawodowego magistra netowego. Smile
(-) dr net. Tadeusz Krasnodębski
Odpowiedz
#9
(18.02.2018, 14:54:08)Tadeusz Krasnodębski napisał(a): Szanowny Panie Richardzie, dziękuję za cierpliwy udział w dyskusji i gratuluję uzyskania tytułu zawodowego magistra netowego. Smile
Dziękuje Panie Tadeuszu.
[Obrazek: mDsY0MH.png]
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości