Nazwotwórstwo
#1
Krzysztof stworzył mapę Anatolii, z tym że jeszcze nie ma nazw i innych tego typu rzeczy:
[Obrazek: file.php?mode=view&id=485]
Aż stworzyłem specjalny temat, żebyśmy razem ustalili różne nazwy. Anatolia to kolonia, dlatego jest odpowiednim miejscem na kulty jednostek, co ustaliliśmy już wcześniej. W domyśle każdy aktywny obywatel, który zrobił dużo dla Bialenii, a także zasłużeni dla Bialenii cudzoziemcy mają zostać uczczeni w postaci albo jakiegoś szczytu, albo rzeki, albo jeszcze czegoś innego.

Oto co wypracowaliśmy wstępnie z wątku "Tworzenie mapy Anatolii":
1. Nazwy rzek które już wcześniej wypracowaliśmy: Grutinka i Nanderówka. I w rzekach na tym skończyłbym kult jednostek, bo nie ma co przesadzać. Możliwości na inne nazwy rzek: Bieła (w słowiańskiej części wyspy) oraz Luga i Belenus w celtyckiej.
2. Możliwości szczytów: Szczyt Cesarza Jakoba, Szczyt Razorblade'a, Szczyt Kaniewskiego, Szczyt Kamińskiego, Szczyt Argonauerów (historyczna rodzina panująca w Anatolii), Szczyt Gordonów, Szczyt Jabłońskiego (wieloletniego przywódcy Anatolii).
3. Jakieś nazwy puszczy będzie można wziąć od miast, jakieś nazwy historyczne też można (np. marcowa, listopadowa), ew. też można dać jedną na cześć wybitnej jednostki.
4. "Ten lodowiec warto jakoś nazwać". Z jednej strony wiele realnych lodowców ma nazwy na część jakichś wybitnych postaci, a z drugiej strony wybrać jedną, konkretną osobę, której nazwisko miałby nosić jedyny lodowiec w kraju.

+5. Do niektórych nazwisk pasuje tworzenie nawet miast, np. Spirkińsk, Ossolińsk.
N.N
Odpowiedz
#2
W ogóle to Krzysztof zorganizowałeś ciekawą mapkę, będzie sporo wymyślania. Proponuje aby jeden ze szczytów nazwać Piasecznym, a lodowiec Dawnym.
Jan Sapieha
Lew Wolnogradu
Odpowiedz
#3
Dla jasności - mapę (teren) stworzył "kiedyś tam" Pel Nander dla Vahalli, ja tylko go uszczegółowiłem (tamta mapka była mała i miała niewiele szczegółów) i narysowałem w naszym systemie kartograficznym.
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#4
Aktualnie wygląda to tak... bez lasów, aby nie zaciemniać obrazu.

[attachment=0:1g2h98lf]<!-- ia0 MAPA Anatolia kopia.jpg<!-- ia0 [/attachment:1g2h98lf]
Szczyty nazwałem od nazwisk obywateli RB (Szczyt Jakoba jest już na naszej wyspie, tak więc nie powtarzałem na Anatolii), wyżyny od tych "rodzin", rzeki (wykorzystałem propozycje podane)

Czekam na kolejne propozycję nazw tego co nie zostało jeszcze nazwane (część rzek, niektóre wyżyny, jeziora, zatoki, otaczające wody).
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#5
Tą odnogą od Nanderówki może być Apaczówka.
Rzeka płynąca do Carnuntum może się nazywać rzeką Lwiego Serca, a ta jej odnoga to może być Rzeka Spirkina.
Na południowym wschodzie są Morza Międzykontynentalne: http://micropedia.wikia.com/wiki/Morze_ ... tynentalne
Cieśninę między Anatolią, a Siedmiogrodem możemy nazwać Cieśniną Radziwiłła (albo biorąc pod uwagę bialeńskie nazwisko Cieśniną Ali ibn Abi Taliba), gdyż jest to działacz obu krajów pomiędzy którymi znajduje się cieśnina.
Tą rzekę płynącą na południe można nazwać Rzeką Ossolińskiej.
Zostało nam jeszcze dużo wyżyn, więc jednej z nich można nadać imię Wyżyna Małczyńskiego.
N.N
Odpowiedz
#6
Cytat:rzeką Lwiego Serca
Proponuję nazwę w formie nieodmienionej (rzeka Lwie Serce).

Cytat:to może być Rzeka Spirkina
Proponuję formę "Spirkinka".

Cytat:Rzeką Ossolińskiej.
"Ossolinówka"?
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#7
Spirkinka :mrgreen: :mrgreen::mrgreen: Brzmi trochę jak nazwa jakiejś nalewki. Big Grin Big GrinBig Grin

Teraz trochę tak niezwiązane z tematem. :wink: :wink::wink: Może kiedyś pan Krzysztof Razorblade zrobi poradnik jak wykonać taką mapę, może dzięki temu ożyję trochę uniwersytet.
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
#8
Cytat:Może kiedyś pan Krzysztof Razorblade zrobi poradnik jak wykonać taką mapę, może dzięki temu ożyję trochę uniwersytet.
Tylko, że to byłby poradnik do pracy w Photoshopie, których to poradników nie brakuje w sieci... czy naprawdę warto "wywarzać otwarte drzwi"?
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#9
Cytat:[quote author="Feliks Spirkin"]Może kiedyś pan Krzysztof Razorblade zrobi poradnik jak wykonać taką mapę, może dzięki temu ożyję trochę uniwersytet.
Tylko, że to byłby poradnik do pracy w Photoshopie, których to poradników nie brakuje w sieci... czy naprawdę warto "wywarzać otwarte drzwi"?[/quote]
A mógłbym prosić link do poradnika, który opowiada o tym jak zrobić taką mapę? Nie chcę robić konkurencji, ale zawsze chciałem potrafić stworzyć mapę, która miałaby ręce i nogi. :wink: :wink::wink:
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
#10
Cytat:A mógłbym prosić link do poradnika, który opowiada o tym jak zrobić taką mapę?
Szczerzę mówiąc musiałbym zrobić to samo co Ty możesz czyli poszukać w googlach... Photoshopem posługuję się od wielu lat i już dawno do żadnego poradnika nie zaglądałem. Wpisz "Photoshop poradnik" i na pierwszej stronie googli wyskoczy Tobie kilkanaście. Nie wiem nawet jaką masz wersję tego programu, ja korzystam z bardzo starej.

Nie wiem na ile w ogóle umiesz się posługiwać Photoshopem? Samą konstrukcję mapy mogę wyjaśnić, ale poradnik pracy w tym programie to mnie przerasta... wejdź sobie np. na stronę <!-- w www.photoshop.grafoteka.pl<!-- w tam masz sporo tutoriali (to tylko przykład bo jest stronek więcej).

Cytat:Nie chcę robić konkurencji, ale zawsze chciałem potrafić stworzyć mapę, która miałaby ręce i nogi. :wink: :wink::wink:
Ależ zrób mi konkurencję... podpisuje się pod tym "ręcyma i nogami", robienie tych map jest bardzo czasochłonne (choć technicznie bardzo proste) i bardzo chętnie widziałbym pomoc w pracach. Przecież BBK (Bialeńskie Biuro Kartograficzne) bardzo chętnie przyjmie pracownika. We dwóch można by robić map więcej i szybciej.
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#11
Sporo się bawię w PS i znam sporo tutków, ale nigdy nie mogłem znaleźć fajnego dot. map.
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
#12
Hmm, myślę, że jakbyś się nauczył, to i z mapami regionalnymi (np. Jahołdajewszczyzny) poszłoby szybciej. Wiadomo, że Krzysztof mają w Bialenii jeszcze inne zajęcia nie będzie wykonywał ekspresowo pomniejszych map, a tak jakby Ci się chciało, to mógłbyś się też czymś zająć. Wink
N.N
Odpowiedz
#13
Cytat:Sporo się bawię w PS i znam sporo tutków, ale nigdy nie mogłem znaleźć fajnego dot. map.
Ale przecież ta mapa to nie jest nic niezwykłego w PS - to po prostu użycie najprostszych tam narzędzi czyli różnych pędzli (miasto to zwykły kwadrat odpowiednim pędzlem kwadratowym naniesiony), linii, strzałek itd. Napisy nanoszone też PS, a to wszystko odpowiednio w warstwach (funkcję warstwy i grupowania warstw chyba znasz, jak się bawisz PS, podobnie jak kwestie przejrzystości warstw). To jest po prostu "dziubanina" za pomocą najprostszych funkcji PS.


Cytat:Hmm, myślę, że jakbyś się nauczył, to i z mapami regionalnymi (np. Jahołdajewszczyzny) poszłoby szybciej. Wiadomo, że Krzysztof mają w Bialenii jeszcze inne zajęcia nie będzie wykonywał ekspresowo pomniejszych map, a tak jakby Ci się chciało, to mógłbyś się też czymś zająć. Wink
Przydałoby się... Feliks zobacz sobie mapę RB i mapę mojego lenna - to jest wycinek mapy RB, powiększony i wstawiony jako warstwa tła (po pracy zlikwidowany), na której narysowałem to samo, ale już z większą szczegółowością za pomocą warstw półprzeźroczystych (potem przeźroczystość zlikwidowałem), tak aby widzieć "podkład".

Tylko jeśli byś się zabierał za mapki AJ to kolory wysokości terenu weź już takie, jakie są na tym półprodukcie mapy Anatolii - bo zmieniłem w nowej mapie RB nieco kolorystykę na taką jaka jest na mapie Anatolii.

Po prostu weź wycinek mapy RB dotyczący AJ, powiększ go np. 2-3 razy i nanieś to co jest na mapie RB, zwiększając szczegółowość... możesz dodać pomniejsze drogi, porób wsie, kształty miast możesz dać mniej symboliczne, pododawaj obiekty których na mapie RB jako całość nie wstawiałem bo byłaby "sieczka" (jakieś mniejsze zbiorniki wodne, potoki, bocznice kolejowe etc.).

Oprzyj się na tym jak się ma mapa mojego lenna (Razorno) do mapy ogólnej RB i zrób coś takiego dla AJ.

PS. I cały czas czekam na propozycję nazw na Anatolii... w weekend jadę pogrilować i popić browarki, ale po niedzieli chciałbym z mapą trochę ruszyć...
[Obrazek: oJmKP26.jpg]   [Obrazek: 7GVD8cn.jpg]

Współzałożyciel i wierny członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej.

Obieżyświat V-Kosmosu - samozwańczy Cesarz Gigasa i jego Księżyców oraz Generał Niezwyciężonej Cesarskiej Kosmicznej Floty.
Odpowiedz
#14
Dzięki za wskazówki. :wink: :wink::wink: Jutro postaram się pobawić, a nuż wyjdzie coś ciekawego.
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości