Wykład I- Anatomia prawidłowa człowieka
#1
Wykład 1
Arkadiusz Alviusz


Anatomia prawidłowa człowiekaDziś chciałbym państwu przedstawić zagadnienia związane z anatomią prawidłową człowieka. Uważam, że jest to bardzo dobry wstęp do dalszych tematów dotyczących człowieka.
Zaplanowałem 4 wykłady  z narządów ruchu. Postaram się państwu przybliżyć anatomie ludzkiego ciała oraz w swoje wykłady wprowadzić również ciekawostki oraz ubogacić je wartościowymi grafikami lub nawet filmami. Prezentacji multimedialnych nie stosuję, gdyż w takiej formie jakiej się będę prezentował wiedzę byłoby to niezbyt dobre rozwiązanie. Uważam, że prezentacja powinna być przejrzysta, zawierać najważniejsze frazy i grafiki, lecz nie tekst,  którego ktoś ma się uczyć lub czytać.
Mam nadzieję poruszyć społeczeństwo w kraju i zainteresować tematem medycyny i człowieka. Po wykładach z anatomii rozpoczną się, o ile będzie mi dane, wykłady z wybranych przeze mnie zagadnień, które najczęściej są dużo ciekawsze. Nie przedłużając już wstępu rozpoczynamy!

Szanowni państwo, na początek należy wytłumaczyć co to jest anatomia, czym się zajmuje i jak opisuje.
Anatomia jest to dział biologii zajmujący się badaniem organizmów. Jest ona związana nieodłącznie z badaniem zwłok. W przypadku człowieka jest to nauka badająca budowę i funkcjonowanie narządów wewnętrznych, aparatu ruchu oraz układów. Pierwsze informacje dotyczące anatomii można spotkać w artefaktach i mumiach. W starożytnym Egipcie mumifikowano zwłoki wyciągając z nich organy, wraz z mózgiem bez rozcinania czaski, co jest znaczącym osiągnięciem w tej dziedzinie.

[Obrazek: z17662141V,Mumia-egipska.jpg]

 Jest to bardzo szeroka dziedzina nauki skupiająca w sobie mniejsze- lecz bardziej wyspecjalizowane podkategorie jak histologia, cytologia i fizjologia. Pojęcia mogą brzmieć dla was znajomo, lecz czy tak naprawdę potraficie odpowiedzieć czym się te działy zajmują?
Histologia jest nauką o tkankach organizmu, o ich budowie i funkcjonowaniu. Wykorzystujemy tutaj działania mikroskopowe, nie tak jak w klasycznej anatomii działania makroskopowe. Do badań histologicznych potrzebne są odpowiednie maszyny i sprzęt.  Cytologia  jeszcze dogłębniej zajmuje się badaniem człowieka, gdyż badania prowadzone są na poziomie komórkowym. Do tego wykorzystujemy mikroskopy oraz specjalne preparaty. Jak wiadomo tkanki zbudowane są z komórek, co za tym idzie komórka jest podstawowym elementem budowy ludzkiego ciała. W ich budowę nie będę się zagłębiał, gdyż wiedzę tę powinny dostarczyć zajęcia z biologii. Fizjologia jest moim zdaniem najbardziej skomplikowanym działem anatomii. Zajmuje się funkcjonowaniem układów człowieka. Bez dogłębnej znajomości budowy komórek oraz tkanek nie można prawidłowo rozumieć i uczyć się fizjologii.
Anatomia prawidłowa odróżnia organizmy o budowie właściwej od tych z budową patologiczną, niewłaściwą.
Po krótce wyjaśniłem czym zajmuje się anatomia, teraz postaram się w przystępny sposób wytłumaczyć budowę szkieletu człowieka.  Każdy z was zdaje sobie doskonale sprawę, że jego szkielet składa się z kości i chrząstek. Każda kość jednak ma swoje charakterystyczne elementy, dzięki czemu jesteśmy w stanie je rozróżniać od innych. Układ kostny człowieka składa się z około 210 kości. Ilość kości zmienia się szczególnie w wieku rozwojowym. U noworodków można wyróżnić ponad 270 kości, zaś u dziecka w wieku 15 lat tych kości jest ponad 300. Ilość ta spada przez połączenie się kości oraz procesy kostnienia. Sam szkielet waży około 15kg u dorosłych mężczyzn, u kobiet kilka kilogramów mniej. Jest to związane z masywnością i długością kości. Kości możemy podzielić na płaskie, długie, krótkie, pneumatyczne i różnokształtne. Kości długie posiadają nasady i trzony. Elementy te zbudowane są z różnych istot.

[Obrazek: WWQ7SHI.png]

Istota gąbczasta znajduje się w nasadach kości, zaś istota zbita w ich trzonach. Taka budowa zapewnia optymalną wytrzymałość. Niestety nasady, które zbudowane są z istoty gąbczastej są bardziej narażone na uszkodzenia, szczególnie u osób starszych. Uszkodzenie tej struktury może nastąpić np. podczas upadku. Są to bardzo bolesne złamania. Wewnątrz kości biegnie tzw. jama szpikowa. Jak sama nazwa mówi,- w środku znajduje się szpik kostny. Ciekawostką jest, że w nasadach kości długich wytwarzane są erytrocyty,- w szpiku czerwonym. Produkowane są w takich kościach tylko w nasadach, co częściowo zmniejsza też możliwości regeneracyjne i ogranicza produkcję.

[Obrazek: rys12991.jpg]

Zewnętrzną warstwę kości stanowi okostna. Jest to włóknista błona, silnie ukrwiona, która ma za zadanie zaopatrywać kość w substancje odżywcze. W okostnej znajdują się komórki kościotwórcze, które podczas złamań ogrywają szczególnie ważną rolę.
Kości płaskie posiadają tylko trzon, nie posiadają nasad. W nich następuje największa produkcja erytrocytów, gdyż zawierają najwięcej szpiku kostnego czerwonego w swoich strukturach. Są jednymi z bardziej wytrzymałych kości. Zewnętrzna część zbudowana jest z istoty zbitej, zaś wewnętrzna z gąbczastej. Przykładem najlepszym jest sternum- czyli nasz mostek lub scapula- łopatka.


[Obrazek: 9WIvQ6v.png]

Kości różnokształtne są nazywane  klasyfikowane tak z uwagi na swoją budowę, której nie da się przyporządkować do żadnej  z innych grup. Kości takie to np. żuchwa czy kręgi, z których zbudowana jest nasza columna vertebralis.

[Obrazek: 300px-Axis.png]


Mam nadzieję, że przybliżyłem państwu zagadnienia dotyczące budowy kości w naszym układzie szkieletowym. Kolejny wykład będzie obejmował zagadnienia związane z dokładną budową szkieletu i kości. Dziś postarałem się dać podstawę pod następne zajęcia. Nie zależy mi na chaotycznym prowadzeniu wykładów, z których nikt nie będzie nic wiedział, lub nieliczni. Chciałbym, aby moje wykłady były nie tylko miejscem gdzie można wzbogacić swoją wiedzę , ale także miejscem, gdzie będziecie państwo mogli zadawać pytania. Stąd postanowiłem- o ile władze uczelni mi to umożliwią przeprowadzać każdy wykład w oddzielnym temacie.
Dziękuję za przeczytanie za zrozumieniem.

Arkadiusz Alviusz
Katedra Nauk Medycznych Uniwersytetu Bialeńskiego
[Obrazek: zfAOj4q.png]
Odpowiedz
#2
Panie Doktorze! Lester Nowowicki, wolny słuchacz. A jak to jest z osteoporozą?! Bo jedni mówią, żeby wapń uzupełniać, a inni wręcz każą odstawić. To gdzie jest prawda? Kto ma rację?
/-/ Mardred Jakub von Salvepol-Nova Vita
Odpowiedz
#3
Osteoporoza to dość rozległy temat. Oczywiście cieszę się, że zadał Pan to pytanie z uwagi na tematykę wykładu.
Na początku warto wspomnieć o przyczynach powstawania osteoporozy, oraz wyjaśnić sobie mniej więcej co to takiego jest.

Osteoporoza jest to choroba układu szkieletowego. Oczywiście dotyczy ona głównie osób powyżej 50 roku życia oraz spożywających leki i inne substancje powodujące wyrzucanie z kośćca substancji, z których są zbudowane. Osteoporozę przyspiesza palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu i przede wszystkim mała aktywnośc fizyczna. Spadek wartości substancji mineralnych powoduje do częstych złamań. Najbardziej narażone na złamania są kości długie, główki kości oraz miejsca na kościach, do których przyczepiają się mięśnie działające w dwóch różnych kierunkach- chociażby jak to jest na obojczykach- claviculae.
Oczywiście może dochodzić także do złamań kręgów w kręgosłupie, które najczęściej nie są nawet zauważalne przez samego osobnika, u którego to się wydarzyło. Oczywiście powoduje to bóle pleców oraz obniżenie i pochylenie tułowia w przód i tzw " garbienie się".

Jak można zapobiec takim scenariuszom? Przede wszystkim aktywność fizyczna. Przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia. Jeśli nie mamy czasu i motywacji na to, warto uświadomić sobie problem, który może w przyszłości nawet unieruchomić lub przykuć do wózka inwalidzkiego. Rozpoczęcie większej aktywności fizycznej wskazane jest zarówno dla osób młodych, w średnim wieku jak i podeszłym. Oczywiście wszystko zgodnie z możliwościami organizmu i fizjologią. Kwestia zażywania specyfików z wapniem jest mocno dyskusyjna. Oczywiście koncerny farmaceutyczne będą promować to i usilnie wmawiać w reklamach komercyjnych o konieczności przyjmowania odpowiedniej dawki. Niestety nie informują o tym, że ich wyroby mogą stanowić jedynie WSPARCIE, a nie główny element zapobiegający powstawaniu lub postępowaniu osteoporozy.
Osobiście preferuję zażywanie dużej ilości sportu w postaci biegów typu jogging, siłowni oraz gimnastyki. Warto zakupić sobie np. piłkę powerball jeśli nie mamy czasu ani chęci wychodzenia z domu. Nie jest problemem znalezienie sobie w internecie ćwiczeń lub pójście do terapeuty, który zaprezentuje i wyznaczy zakres możliwości ćwiczeń względem płci, wieku i stanu zdrowia, tak aby nie nabawić się kontuzji. Piłki powerball są zarówno bardzo dobre dla dzieci, osób w średnim wieku jak i w podeszłym. Serdecznie polecam tego rodzaju aktywność fizyczną, szczególnie w okresie zimowym i mrozów Smile
Gdy zrobi się cieplej, parki i skwery się zazielenią to warto wygospodarować sobie 1-2h wieczorami i rozpocząć jogging.

A.Alviusz
[Obrazek: zfAOj4q.png]
Odpowiedz
#4
Czy wykłady z anatomii będą się skupiały wyłącznie na antropotomii?
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#5
Nie będą sie wyłącznie na tym skupiały. Postaram się oczywiście w wielu swoich wykładach zawierać ciekawe informacje przydatne w życiu oraz ewentualne zapobieganie niektórym schorzeniom. Obecnie wykłady z anatomii muszą być w takiej formie jak są prowadzone, z uwagi na konieczność zapoznania Państwa z tematyką budowy ciała ludzkiego, na której później będziemy bazować. Tak jak już wspomniałem, wykłady na początku będą zawierać dość dużo informacji, które mogą się wydawać nudne, lecz później powinno być już zdecydowanie ciekawiej i postaram się Państwa troszkę "aktywować" w tych wykładach. Smile

A.Alviusz
[Obrazek: zfAOj4q.png]
Odpowiedz
#6
Zasadniczo to spytałem głównie po to, żeby zaproponować przebadanie w następnej kolejności naszego ulubionego bialeńskiego zwierzątka, kubiłaja.
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
#7
Prosiłbym o przybliżenie tegoż zwierzątka, informacje gdzie mogę coś o nim znaleźć, chociaż jak wygląda. Postaram się zrobić taką analizę jako dodatkowy wykład, niezależny od toku nauki, który przewidziałem.

Pozdrawiam,
A.Alviusz
[Obrazek: zfAOj4q.png]
Odpowiedz
#8
Link do opisu tego zwierzątka na wikipedii nie wystarcza?
mgr net. dr pczk. Maciej Kamiński herbu Sto Osiem, Gestapo Ortograficzne, Oko Sprawiedliwości, Członek Bialeńskiej Partii Demokratycznej, Najbardziej Umiłowany Dyrektor Generalny Policji Krajowej, Poseł, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceprezes Bialeńskiego Związku Sportowego, Honorowo obywatel Jahołdajewszczyzny, Ambasador Republiki Bialeńskiej w Księstwie Sarmacji, Trener LKS-u Tomaszew, Selekcjoner Dżamahiriji, Dyrektor Bialeńskiego Biura Graficznego, Administrator forum i strony głównej Republiki Bialeńskiej oraz fanpage'a Republiki Bialeńskiej na Facebooku, Młodszy administrator systemu e-gospodarki Republiki Bialeńskiej, Operator bialeńskiego kanału IRC, Gospodarz na Tomaszewie, Quasi-dzierżońca 283 folwarków, Zasłużony dla Stowarzyszenia, Święty Zielonego Kościoła, Według Boczka Raper, Kropidło Bialeńskiej Biurokracji, Wang IWA, Houellebecq Lahazydii, Jasny Gieroj, Przeciętny Wulkanizator, Tytan Pracy Spraw Wewnętrznych 2016, Wicemister Bialenii 2018.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości