Pan-nordatyzm - dyskusja
#1
Pan-nordatyzm to doktryna polityczna głosząca jedność wszystkich narodów zamieszkujących Kontynent Północny. Celem pan-nordatyzmu jest zbliżenie do siebie kulturowo i towarzysko wszystkich państw nordackich, a w przyszłości zjednoczenie wszystkich aktywnych państw Nordaty w jeden, silny organizm państwowy.

Wczoraj pan Fiodor Dostojewski z Brodrii zakwestionował na shoutboxie tą doktrynę. To bardzo dobrze, bowiem stało się to inspiracją do rozpoczęcia na forum większej dyskusji na ten temat, którą tutaj zaczynam. Zachęcam do udziału zwolenników i przeciwników idei.
N.N
Odpowiedz
#2
Trzeba jedną rzecz zauważyć, na co dzień w Sarmacji jest 20-30 osób. U nas 15-16. W Brodrii 10, w Siedmiogrodzie około 5 innych jak w naszych trzech krajach. łącznie około 30 osób aktywnych na Nordacie. Jest to bardzo realna siła na mocarstwo-konfederację o ile te same państwa, nie połączone w konfederację, mają zdecydowanie mniejszą realną siłę, niż konfederacja. Moglibyśmy liczyć się na arenie międzynarodowej.
/-/ Konstanty Jerzy wielki kniaź Michalski
Immanuel Kartografii Tamostosowanej
Rednacz Gazety Bialeńskiej
Odpowiedz
#3
Dokładnie. O ile sama Bialenia walczy o miejsce w Wielkiej Trójce polskiego mikroświata, to Zjednoczona Nordata mogłaby się bez problemu liczyć w walce o drugie miejsce. A wiadomo, że duże mikronacje przyciągają obywateli, więc w przyszłości moglibyśmy rozwinąć się tak, że stalibyśmy się nawet i największą mikronacją.
W Nordacie jest ogromny potencjał. Fakt, że potencjał ten jest nie zawsze doceniany za oceanami nie znaczy, że my możemy go zlekceważyć.
N.N
Odpowiedz
#4
Idea pan-nordatyzmu jest ideą bardzo realną w przeciwieństwie do Wspólnoty Mikronacji ( http://www.wspolnota.mikronacje.info ), która została rzucana od razu na głęboką wodę. Nordata jest jak wielka jedna rodzina, gdzie każdy każdego zna. Wielu z mieszkańców tego kontynentu mieszka naraz w kilku państwach, a więc jakby te wszystkie kraje były na jednym forum, to niewątpliwie byłoby to wielkie ułatwienie ponieważ powstałaby taka strefa Schengen - czyli przechodzenie do drugiego państwa bez logowania. Na Nordacie od zawsze powstawało sporo wspólnych pomysłów, jak np. Radio Liryka, Spotkanie Nordaty, wspólna kolej, tworzenie nowych kontynentów, MOWiR itd. dlatego we federacji o wiele łatwiej byłoby zorganizować te wszystkie pomysły. Ten pomysł ma potencjał i odniesie sukces, o ile przywódców danych państw nie zje egoizm i ambicje.
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
#5
Otóż to. Wiele osób mieszka w kilku państwach na raz. Jakby wszystkie te kraje znajdowały się na jednym forum, to byłoby to niezwykłe ułatwienie i zapewnienie stabilnego istnienia dla tych państw.
Obecnie Siedmiogród pogrążony jest w kryzysie, nie wie co będzie dalej. Otóż we wspólnym, nordackim państwie nie musiałby się o to martwić. Skutki wewnętrznych kryzysów byłyby amortyzowane przez ogólną aktywność na wspólnym, nordackim forum. Ponadto Bialeńczycy, Aryuńczycy, czy Brodryjczycy pomagaliby Siedmiogrodowi w odbudowaniu aktywności. Tak samo w przypadku kryzysu w innym nordackim kraju.

Jedno forum to idea bardzo korzystna dla całej Nordaty. Wreszcie bylibyśmy silnym organizmem, a nie kotłem w którym kraje potrafią masowo powstawać i ginąć w ciągu kilku miesięcy.
N.N
Odpowiedz
#6
W erze kryzysu demograficznego w v-świecie idea pan-nordatyzmu jest jak najbardziej słuszna. Im więcej ludzi będzie tworzyć jeden organizm, tym szybciej będzie się on rozwijał i piękniał. Duża ilość ludzi obecnych na forum motywowałaby do coraz to większej aktywności innych ludzi, co w efekcie mogłoby nawet przynieść lekkie odrodzenie v-świata. Dlatego też z ww. powodów jestem gorącym zwolennikiem tej idei.
(–) Kristian Arped
Odpowiedz
#7
Cytat:Im więcej ludzi będzie tworzyć jeden organizm, tym szybciej będzie się on rozwijał i piękniał. Duża ilość ludzi obecnych na forum motywowałaby do coraz to większej aktywności innych ludzi, co w efekcie mogłoby nawet przynieść lekkie odrodzenie v-świata.
O, to są bardzo słuszne słowa. W Bialenii już teraz można zaobserwować efekt śnieżnej kuli. Mamy coraz większą liczbę obywateli i gości zagranicznych. A to napędza jeszcze bardziej naszą aktywność, która przyciąga jeszcze więcej potencjalnych obywateli i gości zagranicznych. W chwili gdy ta śnieżka kula połączy się ze śniegiem z całej Nordaty, może stać się naprawdę ogromna i jeszcze bardziej zwiększyć tempo rozwoju.
N.N
Odpowiedz
#8
Trzeba iść z tym do Brodrii, niech ich prezydent Smirnoff powie co o tym sądzi.
/-/ Konstanty Jerzy wielki kniaź Michalski
Immanuel Kartografii Tamostosowanej
Rednacz Gazety Bialeńskiej
Odpowiedz
#9
Podsumowałem już tą dyskusję i zrobiłem to na forum Brodrii, ciekawe jak się na to rozpatrują...

http://brodria.cba.pl/viewtopic.php?f=6&t=1097
/-/ Konstanty Jerzy wielki kniaź Michalski
Immanuel Kartografii Tamostosowanej
Rednacz Gazety Bialeńskiej
Odpowiedz
#10
Aryun i Tirimurdzia nie leżą na Nordacie, posiadamy Kontynent Południowy i nawet kongres WNKKP (Wspólnota Niepodległych Krajów Kontynentu Południowego.). Chociaż to nie przeszkadza w pomaganiu Nordacie, już od powstania wspieraliśmy tutejsze mikronacje. Teoretycznie, jeśli nadal będzie taki zamęt w Aryunie, to jestem w stanie się oddzielić Księstwem Irkunu i zrobić z niego wyspę koło Nordaty.
[Obrazek: RYOjyN.png]
Odpowiedz
#11
Cytat:Aryun i Tirimurdzia nie leżą na Nordacie

Myślę, że to nie będzie przeszkadzać. I tak większość z Was jest spowinowacona z Nordatą. :wink: :wink::wink:
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
#12
Już Brodyjska telewizja o nas gada Big Grin Big GrinBig Grin

http://brodria.cba.pl/viewtopic.php?f=252&t=1082
/-/ Konstanty Jerzy wielki kniaź Michalski
Immanuel Kartografii Tamostosowanej
Rednacz Gazety Bialeńskiej
Odpowiedz
#13
Cytat:Już Brodyjska telewizja o nas gada Big Grin Big GrinBig Grin

http://brodria.cba.pl/viewtopic.php?f=252&t=1082

Ciężko nazwać to telewizją Big Grin Big GrinBig Grin Chyba ,że chodzi tylko o taką nazwę.


Idea pn-nordatyzmu jest na pewno zacna i warto się nad nią zastanowić. Choć nie ze wszystkimi aspektami tej doktryny mógłbym się zgodzić. Owszem, zbliżenie kulturowe (istna globalizacja mikroancji) czy wzajemna pomoc jest bardzo ciekawe, to złączenie tego wszystkiego potem w jedną super - mikroancję to niestety dość marny pomysł. Nie chcę krytykować tego pomysłu, ale jedno wielkie państwo to może być jednak zbyt wielka mieszkanka wybuchowa. Ilość różnych osobowości i ,co pewne, zapędy separatystyczne moga doprowadzić do niemałej katastrofy. Prócz tego będzie brakowało tej różnorodności, granic, kontaktów dyplomatycznych... i konfliktów, faux pas i innych wynikających z tego korzyści i wad.
(-) Dan Mark
Odpowiedz
#14
Marudzi pan. Jak wszyscy się dobrowolnie złączą w imię większego celu, to nie będzie dążeń separatystycznych. Zresztą jeśli to będzie federacja to każdy podmiot będzie miał autonomię i własny rząd. Państwa same się będą do nas pchać.
[Obrazek: RYOjyN.png]
Odpowiedz
#15
Cytat:Marudzi pan. Jak wszyscy się dobrowolnie złączą w imię większego celu, to nie będzie dążeń separatystycznych. Zresztą jeśli to będzie federacja to każdy podmiot będzie miał autonomię i własny rząd. Państwa same się będą do nas pchać.

Tutaj nie byłbym taki pewien. Na razie wiele mikronacji jednak woli być państwem całkowicie niezależnym. Mam jeszcze jedno czysto techniczne pytanie. To super mocarstwo ,które miałoby powstać powstałoby pod przywództwem Bialenii, tak?
(-) Dan Mark
Odpowiedz
#16
Ja nie znam głównej koncepcji, ale ja stworzyłbym coś o nazwie "Federacja Nordacka" i każde z państw federacji miałoby swojego reprezentanta, a raz na rok z tych reprezentantów wyłaniany byłby prezydent.
[Obrazek: RYOjyN.png]
Odpowiedz
#17
Żadnej mieszkanki wybuchowej nie będzie. Państwa Nordaty tworzy grupa ludzi, która siebie nawzajem zna. Zapędów separatystycznych nie będzie, ponieważ nikt nie będzie chciał odejść z kilkudziesięcioosobowego państwa. Tak samo kultura oraz inne aspekty charakterystyczne dla danego państwa będą również zachowane, ponieważ będzie to państwo federacyjne. Na dodatek zostanie ułatwione organizowanie różnych inicjatyw międzynarodowych itd. Ogólnie cała koncepcja opiera się na zachodnim Bastion Union - http://bastionunion.org/forum/index.php
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
#18
Cytat:[quote author="TobiaszVonRichtoffen"]Marudzi pan. Jak wszyscy się dobrowolnie złączą w imię większego celu, to nie będzie dążeń separatystycznych. Zresztą jeśli to będzie federacja to każdy podmiot będzie miał autonomię i własny rząd. Państwa same się będą do nas pchać.

Tutaj nie byłbym taki pewien. Na razie wiele mikronacji jednak woli być państwem całkowicie niezależnym. Mam jeszcze jedno czysto techniczne pytanie. To super mocarstwo ,które miałoby powstać powstałoby pod przywództwem Bialenii, tak?[/quote]

Nie do końca. Ja przedstawiłem swą wizję, Konfederacja polegałaby na Radach danych ministrów, prezydentów. Polityka wewnętrzna i budowa sił obronnych byłaby całkowicie autonomiczna, podobnie kultura, chociaż tutaj byłaby duża współpraca. Natomiast MSZ, Premier, Prezydent, byłyby to osoby wybrane z obydwu krajów, byłoby np. dwóch MSZ którzy by razem kierowali. Jeden z kraju X, drugi z Z. W razie trzech, czterech liczba osób na danym stanowisku utworzyła by np. Radę Dyplomatyczną, Radę Wykonawczą... itd.


Up@ racja
/-/ Konstanty Jerzy wielki kniaź Michalski
Immanuel Kartografii Tamostosowanej
Rednacz Gazety Bialeńskiej
Odpowiedz
#19
[qoute]To super mocarstwo ,które miałoby powstać powstałoby pod przywództwem Bialenii, tak?[/qoute]
Nie, jeśli chcielibyśmy tak zrobić, to nikt by na to nie poszedł. :wink: :wink::wink:
[Obrazek: 2ecd9ip.jpg]
/-/ Markus Felix Spirkin von Wettin
Odpowiedz
#20
Wszystko na papierze wygląda bardzo ładnie i przekonująco. Idea naprawdę ciekawa.

Cytat: Natomiast MSZ, Premier, Prezydent, byłyby to osoby wybrane z obydwu krajów, byłoby np. dwóch MSZ którzy by razem kierowali. Jeden z kraju X, drugi z Z. W razie trzech, czterech liczba osób na danym stanowisku utworzyła by np. Radę Dyplomatyczną, Radę Wykonawczą... itd.

Ojej, to dość nieciekawe wyjście. Robienie ze wszystkiego rad jest po prostu mocnym przystopowaniem rozwoju, może dojść do przedłużających się debat nawet nad sprawą ,nad którą wcale nie trzeba by rozmawiać. Czy jest jakieś wyjście w sprawie takiej ,że mamy czteroosobową radę wykonawczą, gdzie mamy dwóch ministrów prawicowych i dwóch lewicowych, którzy nie mogą dojść do kompromisu w sprawie podatków chociażby.

(-) Dan Mark
(-) Dan Mark
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości