Kultura i społeczeństwo > Opiniotwórczość

Mniejszy Parlament - większa kampania?

(1/1)

AndrzejSwarzewski:
Szanowni, na chwilę obecną mamy 8 kandydatów na 7 miejsc w Parlamencie. Może ktoś jeszcze dojdzie, ale nie zdziwiłbym się, gdyby nie, bowiem w poprzednich wyborach parlamentarnych właśnie tak to wyglądało. Kampania w której prawie wszyscy wygrywają nie jest szczególnie ciekawa i nie wzbudza większych emocji.
I stąd moja propozycja, aby zmniejszyć liczbę posłów. Już nawet zmniejszenie progu tak, abyśmy obecnie wybierali pięciu posłów sprawiłoby, że kampania nabrałaby barw. Choćby dlatego, że nie byłoby wiadomo, jaka partia zwycięży. ;) Na naszej scenie politycznej bardzo często istnieje duża siła, która wygrywa wybory jeszcze zanim się zaczną. Obecnie jest to Koalicja WiN-JB, wcześniej była to Wspólnota Rozwoju, a jeszcze wcześniej Jedna Bialenia. I takie wybory niestety nie są ciekawe...
Zmniejszenie liczby miejsc w Parlamencie do 5 sprawiłoby, że żadna partia nie miałaby 5 aktywnych członków, bowiem nikt nie chce zostać poza listą. I może wreszcie wykształciłoby się coś przypominającego system dwupartyjny?

Spoiler: pokażObecnie:
Liczba wybieranych posłów zależna jest od liczby obywateli:
a) Jeśli jest mniej niż 12 obywateli - wybiera się 3 posłów.
b) Jeśli pomiędzy 13, a 22 obywateli - 5 posłów
c) Jeśli pomiędzy 23, a 40 obywateli - 7 posłów
d) Jeśli pomiędzy 41, a 70 obywateli - 9 posłów
e) Jeśli powyżej 71 obywateli - 11 posłów.

Maciej Kamiński:

--- Cytuj ---I stąd moja propozycja, aby zmniejszyć liczbę posłów.
--- Koniec cytatu ---
Czy to jest ukryta próba przekonania ludności do rozwiązania zamrażarki w ogóle? No bo serio, jak ~40 osób w mikronacji ma być reprezentowane przez 1/8 ogółu? Chcecie więcej ludzi, to trzeba obniżyć wymogi.
A poza tym, która to już zmiana przepisów wyborczych?

--- Cytuj ---I może wreszcie wykształciłoby się coś przypominającego system dwupartyjny?
--- Koniec cytatu ---
Znowu? A czemu nie może być wesołej anarchii w tej kwestii?

AndrzejSwarzewski:
A gdzie te ~40 osób jest? ;)
Nie, całkowitego rozwiązania Parlamentu nie chcę. Owszem, zmian było wiele, ale ta nie jest jakaś radykalna.

Nie mówię, że nie może być. Ja tylko dałem pewien pomysł, jako luźne przemyślenia, a nie inicjatywę ustawodawczą.

Maciej Kamiński:

--- Cytuj ---A gdzie te ~40 osób jest?
--- Koniec cytatu ---
Aktualnie w statystykach. Ale to akurat jedna z tych zmian, które są trwałe w długim okresie czasu, dlatego nie można patrzeć tylko na stan obecny pod względem codziennej obecności.

--- Cytuj ---Nie mówię, że nie może być. Ja tylko dałem pewien pomysł, jako luźne przemyślenia, a nie inicjatywę ustawodawczą.
--- Koniec cytatu ---
A ja tylko to skomentowałem, nie zagłosowałem przeciw.

Tomasz Cyryl Dostojewski:
Uważam to za zły pomysł. 7 osób to i tak garstka w Parlamencie , a co dopiero mniej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej