Kultura i społeczeństwo > Kawiarnia Artystyczna "Kulturalna"

Tytulatura bialeńska?

(1/2) > >>

AndrzejSwarzewski:
W niektórych państwach wirtualnych ustanowiona jest oficjalna tytulatura, tj. spis właściwych tytułów przynależnych odpowiednim stopniom szlachectwa. Oczywiście nie ma jakiegoś obowiązku, aby taką tytulaturę stosować, jednakże jest to ciekawe narracyjnie.

Przedstawiam swój projekt, oczywiście będziemy mogli jeszcze to przedyskutować i wprowadzić jakieś zmiany.

1. Osoby nieposiadające żadnych majątków ziemskich.
Zwrot: Panie.
Przykład: Panie Janie Kowalski, ew. grzecznościowo: Szanowny Panie Janie Kowalski.

2. Nienobilitowani posiadacze ziemski.
Zwrot: Szanowny Panie.
Przykład: Szanowny Panie Janie Kowalski.

3. Szlachcice.
Zwrot: Szlachetny Panie.
Przykład: Szlachetny Panie Janie szlachcicu Kowalski.

4. Baronowie.
Zwrot: Poważany Panie.
Przykład: Poważany Panie Janie baronie Kowalski.

5. Wicehrabiowie.
Zwrot: Czcigodny Panie.
Przykład: Czcigodny Panie Janie wicehrabio Kowalski.

6. Hrabiowie.
Zwrot: Jaśnie Panie.
Przykład: Jaśnie Panie Janie hrabio Kowalski

7. Margrabiowie
Zwrot: Wielmożny Panie.
Przykład: Wielmożny Panie Janie margrabio Kowalski.

8. Lord.
Zwrot: Milordzie.
Przykład: Milordzie Janie Kowalski

9. Kniaź
Zwrot: Jaśnie Wielmożny
Przykład: Jaśnie Wielmożny Kniaziu Janie Kowalski

10. Wielki Kniaź
Zwrot: Najjaśniejszy Panie.
Przykład: Najjaśniejszy Panie Janie wielki kniaziu Kowalski.

11. Elektor
Zwrot: Wasza Wysokość
Przykład: Wasza Wysokość Janie elektorze Kowalski.

Feliks Spirkin:
Jakoś mi to nie pasuje do naszego klimatu.

Ronon Dex:
Moim osobistym zdaniem taka tytulatura pasuje bardziej do monarchii niż państwa będącego republiką o rządach demokratycznych. Tytuły są tutaj raczej honorowe (nie mające znaczenia praktycznego - przy takim, a nie innym systemie politycznym) i moim zdaniem tytułowanie się wg tego brzmi trochę sztucznie.

Jeśli już to chyba lepiej byłoby w "sytuacjach oficjalnych" używać tytułów pochodzących od stanowisk czyli Panie Prezydencie, Panie Pośle, Panie Prezesie (BIW), Panie Ministrze, ew. w firmach Panie Dyrektorze etc.

Maciej Kamiński:
No, thx. Ja tam nie lubię nawet zwrotu "Panie", wolę mówić po imieniu, a co tu dopiero rozprawiać o jakichś cudach z tytułowaniem.

Ronon Dex:

--- Cytat: "Lehrabia" ---Ja tam nie lubię nawet zwrotu "Panie", wolę mówić po imieniu...
--- Koniec cytatu ---
Ja również... dlatego napisałem "w sytuacjach oficjalnych" - przez co rozumiem np. przemówienia okolicznościowe, oficjalne wystąpienia parlamentarne itd. Poza nimi jak dla mnie oczywistą formą jest zwracanie się po imieniu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej