Poparcie dla partii politycznych – Republika Bialeńska Przeskocz do treści

Poparcie dla partii politycznych

W zeszłym tygodniu odbył się sondaż poparcia dla partii politycznych. Wprawdzie od tego czasu Wspólnota Rozwoju i Zjednoczona Socjalistyczna Partia Bialenii zdecydowały o zakończeniu działalności, jednakże głównym celem badania było sprawdzenie ogólnych nastrojów politycznych panujących w Republice.

Nowa nacjonalistyczna partia Wolność i Niepodległość jest liderem sondażu z wynikiem 36%. Już teraz, przed zakończeniem wyborów parlamentarnych, już wiadomo, że partia ta (będąca obecnie w koalicji z Jedną Brodrią) będzie siłą przewodnią w Parlamencie RB. Czy stanie się też nowym hegemonem? Wiemy natomiast, że dotychczasowym lider bialeńskiej sceny politycznej Wspólnota Rozwoju uzyskała 29% poparcia. Pokazuje to, że wraz z upadkiem WR powstanie pewna nisza, którą zdolny polityk będzie mógł wypełnić. Sądzę, że istnieje szansa na powstanie systemu dwupartyjnego.

Bialeńska Partia Demokratyczna oraz Jedna Brodria cieszą się 14-procentowym poparciem społecznym, zaś dzisiaj już nieistniejąca Zjednoczona Socjalistyczna Partia Bialenii osiągnęła jedynie 7%.

Poparcie dla partii

 

W ramach ciekawostki podam, iż gdyby wybory w Bialenii odbywały się jak dawniej według metody d'Hondta, to WiN zdobyłoby 3 mandaty poselskie, WR 2, zaś JB i BDP po jednym. Socjaliści znaleźliby się poza Parlamentem.

Już jutro poznamy wyniki wyborów parlamentarnych, które skomentuję w następnym artykule.

Andrzej Swarzewski.