Bialeński Przegląd Wojskowy – wydanie V (04.05.2016) – Republika Bialeńska Przeskocz do treści

Bialeński Przegląd Wojskowy – wydanie V (04.05.2016)

BPW.png  Z KRAJU...

WYRZUTNIE RAKIET TAKTYCZNO-OPERACYJNYCH SERII SWML-2 ZNOWU W SŁUŻBIE

Po ponad półtorarocznej przerwie do służby w Siłach Zbrojnych wracają wyrzutnie rakiet operacyjno-taktycznych SWML-2 w nowej, zmodernizowanej wersji SWML-2M-LR.

Wyrzutnie te w swojej pierwotnej wersji stanowiły uzbrojenie dawnego 6. Pułku Rakiet Taktyczno-Operacyjnych, jednak uznane za przestarzałe zostały z uzbrojenia wycofane i zastąpione lżejszymi SWML-5-LR, które to stanowią obecnie uzbrojenie  1., 2., 3. i 4. Brygady Rakietowej.

Jednak obecnie państwowe Zakłady Zbrojeniowe "Razor Arms - Bialenia" dokonały modernizacji podwozi ciężkich samochodów terenowych SVH-2, a Zakłady Lotnicze "Razor Air Tech - Bialenia" dostarczyły nowe pociski rakietowe GGM-700 - które w stosunku do poprzednich GGM-500 mają zwiększony do 700 km zasięg oraz precyzję trafienia w cel.

Umożliwiło to ponowne przyjęcie wyrzutni rakiet do uzbrojenia - przy czym w Siłach Zbrojnych jeszcze nie ustalono czy w SWML-2M-LR zostanie przezbrojona któraś z istniejących brygad rakietowych czy może powstanie nowa jednostka rakietowa uzbrojona zarówno w rakiety operacyjno-taktyczne, jak i w ciężkie pociski rakietowe dalekiego zasięgu do zwalczania celów morskich, która będzie miała za zadanie bronić rozległych i słabo zaludnionych oraz posiadających niezbyt rozwiniętą infrastrukturę drogową obszarów Anatolii.