Konferencja w Pałacu Prezydencki nt. Powstania Marcowego – Republika Bialeńska Przeskocz do treści

Konferencja w Pałacu Prezydencki nt. Powstania Marcowego

Szanowni a zacni,

mam zaszczyt ogłosić otwarcie przygotowań do wielkiego projektu historycznego, który odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Nadchodzi czas na zadanie sobie gauguinowskiego pytania. D'où venons nous? Que sommes nous? Où allons nous? Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Są to pytania zasadnicze, jeśli chodzi o nas, jako o społeczności narodowej (jeśli w dobie mikronacyjnego kosmopolityzmu można mówić o czymś takim...), a nierozerwalnie powiązane z powstaniem marcowym. Pozostaje sobie postawić pytanie, na ile ma ono pozostać w sferze mityczności, przypominającej nieco propagandową, hurapatriotyczną szopkę, na ile zaś przybrać rozmiar kultu, służącego autoidentyfikacji narodu bialeńskiego, budującego, w mniejszym czy większym stopniu, tożsamość narodową.

W historiografii powstanie marcowe opisane jest bardzo skąpo, zdaje się, że jedynym poważnym źródłem jest praca licencjacka Andrzeja Swarzewskiego. Całą konferencję należałoby zatem zacząć od próby rzetelnej relacji z przebiegu powstania. Tutaj oczy kieruję ku uczestnikom tego zrywu tudzież gościom zagranicznym, który pamiętają to wydarzenie. Kolejna sprawa (i pierwszy panel dyskusyjny, po opracowaniu informacji o przebiegu) to dotarcie do jego przyczyny - dlaczego wybuchło? jakie były bezpośrednie i pośrednie przyczyny wybuchu? czy musiało do niego dojść? Nie może nas zadowolić odpowiedź, że widocznie musiało doń dojść, skoro doń doszło.

Kolejny temat do dyskusji, to pomysły na uprawnianie polityki historycznej względem samego przebiegu. "Ile jest ulic i gór, które mogłyby zyskać imiona powstańców marcowych, ile dywizji, które mogłyby odwoływać się do tradycji marcowej, ile sztandarów i jednostek potrzebuje nowych godeł, ilu poetów, którzy chcieliby wzbogacić swe wiersze o wątki patriotyczne." Kolejny temat, to doszukiwanie się źródeł państwowości bialeńskiej w kulcie powstania marcowego oraz rozstrzygnięcie, jak duży wpływ wywiera jego mit (?) na dzisiejszą Bialenię. Jaka jest jego spuścizna? Co po nim zostało w naszym organizmie państwowym?  Tutaj będzie mógł się wypowiedzieć każdy, zarówno członkowie Komitetu Założycielskiego, jak i obecni mieszkańcy Republiki czy goście spoza Bialenii. Jednak nim dojdzie do całego wydarzenia, a mam nadzieję, że jeszcze w czerwcu je zrealizujemy, trzeba nam będzie zrealizować kilka spraw.

  • zaprosić weteranów - Akrypę i tow. Jana Kaniewskiego (można będzie uprzednio przygotować ładne zaproszenia), proszę o informacje, jeśli ktoś utrzymuje lub posiadana do nich kontakt
  • przegotować relację z przebiegu (wspomnienia uczestników, zebrać wszelkie wzmianki z prasy rodzimej, jak i zagranicznej)
  • dodatkowo trzeba będzie zadbać o oprawę propagandową całego wydarzenia, wszelkie plakaty, wiersze o powstańcach czy własne przemyślenia na temat samego powstania, będą mile widziane

To jak, pomożecie?

Wasz,

(-) Albert Karol Medycejski
Książę Prezydent

http://spolecznosc.bialenia.org.pl/index.php?topic=5647.0;topicseen